Kapat

Yerli Otomobilden Yeni Haber Var.

Anasayfa
HABER Yerli Otomobilden Yeni Haber Var.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, merakla beklenen yerli otomobil hakkında son derece önemli açıklamalarda bulundu.

Çalışmalarını sürdürürken yerli otomobilin aynı segmentteki rakiplerinden daha ucuz olmasına dikkat ettiklerini dile getiren Bakan Özlü, tüketiciyi canlandıracak ve yerli otomobilin cazibesini artıracak bir teşvik sisteminin olacağını söyledi.

’Yerli otomobille ilgili çalışmalarımızda teknik ve mali analiz yapıyoruz. Fiyatlandırma konusu dahil bütün ana parametreleri belirledik. Fiyatlandırma konusunda iki destek konusu var. Üretici şirketin desteklenmesi ve alıcının desteklenmesi.’’ diyen Bakan Faruk Özlü, yerli otomobilin fiyatlandırması konusunda şu açıklamalarda bulundu:

’Üreteceğimiz aracın aynı segmentteki rakiplerine göre daha ucuz olmasını istiyoruz. Fiyat 2021’deki şartlar dikkate alınarak değiştirilebilir. Daha ucuz ve cazip bir otomobil piyasaya süreceğiz. Fiyatlandırma, piyasa tarafında yapılıyor. Alt limiti ve üst limiti var. Fiyatlandırma maliyet artı kar değil, piyasada oluşan bir kar var üretim ve tasarım maliyetlerinizde zorlamalar yapmanız gerekiyor.’’

‘’Hangi şehre gitsem sorulan soruların başında yeri otomobil oluyor. Yerli otomobil 5 model olacak. Ön sipariş toplasak milyon adedin üzerinde sipariş alabileceğimiz bir pazar var. Bizim tasarladığımız üretmeyi düşündüğümüz otomobil geleceğin otomobili, dijital sistemlerle donatılmış elektrikli otomobil. Elektrikli otomobillerde yoğun bir talep var. Hatta büyük firmalar önümüzdeki 10 yıl içinde sadece elektrikli otomobiller üretmek üzere hazılıklar yaptılar.’’ dedi.

‘’Türkiye’nin gayri safi milli hasılasına 50 milyar euro katkı yapacak. Bu rakamlar varsayım varsayım değil. Bir analiz ve fizibilite çalışması sonucu ortaya çıktı. Yaklaşık 20 bin kişiye istihdam sağlayacak bir proje. Son bir buçuk yıldır kapsamlı bir araştırma yaptık. Dördüncü sanayi devrimi yerine Türkiye’nin sanayi devrimi adını kullanıyoruz. Türkiye’nin kendi şartları var. Biz bu dijital dönüşüme Türkiye’nin Sanayi Devrimi diyoruz. Çalışmamızı tamamladık, Türkiye’nin yol haritası hazır. Türkiye’nin bir dijital dönüşüm sürecinin dışında kalmamasını istiyoruz. Dünya Ekonomik forumunun hesaplarına göre, dünyadaki dijital dönüşümün ekonomik ve sosyal boyutta etkisi 100 trilyon dolar olacak. Bizim burdaki hedefimiz bu pazardan 1 trilyon dolarlık bir pay almak istiyoruz.’’ dedi.