Kapat

Android P ile Hangi Özellikler Geliyor?

Anasayfa
AKILLI TELEFONLAR Android P ile Hangi Özellikler Geliyor?

Google, geliştiriciler konferansı Google I/O 2018’de yeni işletim sistemi Android P’yi tanıttı.

Android P işletim sistemi, yapay zeka ve makine öğrenme algoritmalarıyla birlikte farklı bir deneyim yaşatacak.

Android P işletim sistemine iPhone X’dakine benzer aktif ekranın alt kısmında bir sanal çubuk eklemiş. Sanal çubuk sayesinde iPhone X dekine benzeyen çeşitli parmak hareketleriyle son kullanılan uygulamalar kısmına ve uygulamalar menüsüne ulaşabilmek mümkün.

Bunun için parmağınızı aşağıdan yukarı kaydırdığınız zaman son kullanılan uygulamalar sayfasına ulaşabilir, parmağınızı tekrar yukarı kaydırdığınız zaman ise uygulamaların yer aldığı sayfaya erişim sağlayabilirsiniz.

Tüm akıllı telefonların ortak derdi olan pil sorunu için Google yapay zeka destekli adaptif batarya teknolojisiyle birlikte, akıllı telefon kullanıcıların en büyük problemine çözüm getiriyor.

Yapy Zeka destekli adaptif batarya teknolojisi, kısa bir öğrenme sürecinin ardından kullanıcısının günün geri kalanında kullanmayacağını tahmin ettiği uygulamaların arka plan çalışmalarını kısıtlayarak pil ömründen tasarruf sağlıyor.

Benzer bir uygulamayı Snapdragon Battery Guru ismi ile daha önce de görmüştük; Battery guru snapdragon işlemcili telefonlarda çeşitli kullanım senaryolarını sizin kullanımınıza göre ezberleyip bunları uygulayabiliyordu; ancak telefonun kendi kendine wif açıp kapama yada başka diğer özellikleri denetleme konusunda kullanıcılar bu durumu pek benimsememişlerdi.

Android P işletim sistemi, bizlere telefon kullanımımız hakkında ayrıntılı bilgi verebiliyor, hangi uygulamada ne kadar vakit geçirdiğimizi, bir günde kaç adet bildirim aldığımızı, telefon kilidini gün içerisinde kaç kere açtığımızı detaylı bir şekilde gösteriyor. Kullanıcısının uygulamalarda geçirdiği zamanı kısıtlama imkanı da tanıyan Google, bu sayede kişinin akıllı telefon kullanımı hakkında detaylı bilgiye erişmesini sağlıyor.

Android P işletim sisteminin Ağustos ayı gibi yüklemeye hazır hale gelmesi bekleniyor.