Kapat

SpaceX, tüm dünyaya hızlı geniş bant internet getirmeyi nasıl yapacak?

Anasayfa
HABER SpaceX, tüm dünyaya hızlı geniş bant internet getirmeyi nasıl yapacak?

İlk Starlink uyduları Çarşamba günü bir Falcon 9’a fırlamaya hazırlanıyor.

Çarşamba günü SpaceX, Elon Musk ve şirketinin insanlığı birbirine bağlamanın yeni bir yolunun başlangıcında; bir Falcon 9 roketinde iki küçük prototip uydusunu uzaya göndermeye hazırlanıyor .

Yolculuk için Rokette büyük bir telekomünikasyon uydusu var, ancak tüm gözler Microsat-2a ve Microsat-2b adlı küçük uydular üzerinde.

Proje SpaceX standartlarına göre nispeten gizli, ancak şu anda Starlink olarak biliniyor ve yeni bir tür uydu genişbant internet servis sağlayıcısı olarak biliniyor.

Yüksek yörüngedeki binlerce kilometre mesafedeki tüm internet erişimi, uydu internet kullanırken yüksek seviyede gecikmelere neden olabilir; çünkü böyle bir bağlantı üzerinden Skype gibi Gerçek zamanlı video görüşmeleri ve oyun gibi uygulamalarda veriler uzaya  tekrar tekrar  seyahat etmek zorunda kaldığı için gecikme kaçınılmaz olur.

Starlink’in arkasındaki fikir, uyduları daha alçak bir yörüngede kullanmak ve tüm gecikmeleri azaltmaktır. Kulağa hoş geliyor, ama…

Uydular Dünya yüzeyine çok daha yakın olacakları için sadece çok daha küçük alanları görebilirler, bu yüzden gezegenin tümünü kapsayacak daha çok sayıda uyduya gerek olacaktır.

SpaceX projeyle ilgili daha ayrıntılı bilgi taleplerini reddetti. Ancak şirketin Federal Haberleşme Komisyonu’na yaptığı başvuru , düşük dünya yörüngesinde 4.425 küçük uydunun 1.100 kilometre (684 mil) ila 1.325 kilometre (900 kilometre) arasında bir orduyla konuşlandırılmasıyla başlamayı planlıyor.