Kapat

Boston Dynamics’in robot köpeği hiçbir engel tanımıyor.

Anasayfa
HABER Boston Dynamics’in robot köpeği hiçbir engel tanımıyor.

Boston Dynamics’in robot köpeğinin bir kapıyı açıp, robot arkadaşının da geçmesi sağlamasına bir video da olmuştuk, üstünden sadece bir hafta geçmişken, aynı ortamda çekilmiş yeni bir videoya daha geldi.

Şirketin paylaştığı yeni videoda robotun yanında yapım ekibinde görevli bir çalışan da var. “Sağlamlık Testi” başlığını taşıyan videoda bir kişinin; robotun kapıyı açma sürecini engellemeye çalışmasını izliyoruz.

Bu kişi öncelikle bir hokey sopasıyla robotun kolunu geri iterek kapıyı açmasına engel olmaya çalışıyor. Bunda başarılı olmayınca, kapıyı tutarak robotun onu açmasını önlüyor. Robot kendine verilen görevi yerine getirmek için devam etmeye çalışınca, bu seferde adamın robotu arkasından sarkan kayıştan çekip sürükleyerek kapıdan uzaklaştırmaya çalışıyor.

Adam bir süre sonra pes edince, Robot kapıya doğru hareket ediyor ve görevini tamamlıyor.

Anlayacağınız, Robot kafasına bir şey koyduğu zaman onu mutlaka yapıyor.

Boston Dynamics, YouTube’da yayınlanan videonun açıklama bölümünde bu testin robotu sinirlendirmediğini veya ona zarar vermediğini söylüyor.

Yakın gelecekt kendine verilen görevi kayıtsız şartsız yerine getirmek için çabalayan robotlar insanlara yardımcı mı olacak yoksa!!! Aksini düşünmek bile istemiyoruz.