Kapat

Boston Dynamics, robotları artık kapılarıda açabiliyor. (korkmanın zamanı geldi)

Anasayfa
HABER Boston Dynamics, robotları artık kapılarıda açabiliyor. (korkmanın zamanı geldi)

Boston Dynamics, robotlarından, SpotMini robotunun en son halini gösteren yeni bir video yayınladı.

SpotMini, ilk ilk gösteriminden bu yana belirgin bir şekilde değişmiş; hareketleri her zamankinden daha gerçekçi, daha ince, zarif bir vücuda sahip.

Yine de robo-köpek yapmakla yetinmeyen Boston Dynamics, esnek bir kol ve pençe de ekleyerek işleri bir adım ilerletmiş.

Robotik şirketi, yeni bir modelle, gövdesine büyük bir kol takılı olan SpotMini sürümünü tanıttı. Bu kol dönebiliyor ve ileri  geri hareket edebilir. Kol un sonunda, yılanın kafasına benzeyen, makineye ürpertici bir görünüm veren büyük bir pençe bulunuyor. SpotMini’nin pençe ile donatılmış versiyonu ile, bir kapının öne çıkmasıyla, tırnağın tutamağının yakınında kaldırılmasıyla kapıyı açıyor; ve diğer arkadaşının kapıda geçmesine müsaade ediyor.Daha sonra kapıyı sabit tutatak kendiside kapıdan geçiyor neyseki bu robot şimdilik Boston Dynamics fabrikası içerisinde geziniyor.

Aslına bakarsanız oldukça ürkütücü olan bu görüntüler ile akıllara hemen terminatör filmi ve oradaki robotlar geliyor, birgün robotların kendi krallıklarını ilan etmeleri oldukça korkun bir senaryo, bununla beraber yapay zeka ile robot teknolojisinin hızla gelişmesi insanlığın kendi sonunu mu hazırladığı sorusunu akıllara getiriyor.