Kapat

SpaceX uydusu Kayıpmı?

Anasayfa
TEKNO MAGAZIN SpaceX uydusu Kayıpmı?

Marsa insan göndermek için çalışan Elon Musk, denemelere devam ediyor.

ABD Savunma Bakanlığı’ndan yapılan bir açıklamaya göre, SpaceX’in uzaya gönderdiği askeri bir uydudan haber alınamıyor olması, gözleri Elon Musk’a ve Mars yolculuğuna çevirdi.

ABD Genel Kurmayı, başarıyla kalkış yapan çok pahalı bir uydunun ve “gizli” yükünden haber alamadıklarını belirtirken uzmanlar roketi uzaya taşıyan Falcon Heavy roketinin kalkıştan sonra yörüngeye ilerlerken kontrolden çıkarak deniz düşmüş olabileceği belirtiyor.

Falcon Heavy roketi, Elon Musk’ın büyük önem verdiği ve Mars’a yapılacak yolculukta kilit görevi üstlenecek roket olarak biliniyor.

Musk, Türkiye ziyaretinde aynı roketle Türk uydularını yörüngeye taşıma teklifini de yapmıştı.

Öte yandan SpaceX’in yöneticileri roketin tüm yolculuğunun başarıyla gerçekleştiğini, okyanusa düştüğüne dair ellerinde hiçbir veri olmadığını belirtiyorlar.

Diğer bir deyişle, ABD’nin çok gizli uzay araçlarının şu anda nerede olduğu bilinmiyor ve gözler Elon Musk’a çevrilmiş durumda.

Roketinin uyduyu nereye götürdüğünü bile bilemeyen SpaceX’in Mars gibi uzun bir yolculuğu roketleri kaybetmeden tamamlayabileceğine şüpheyle bakılıyor.

Ayrıca bunun bir tiyatro olduğunuda söyleyenler var, ABD nin çok gizli projeleri için kendi yasal kanalı NASA yerine SpaceX i kullanarak dikkat dağıttığı ve tüm gözlerden kaçarak gizli uzay araçlarını çoktan yörüngeye yerleştirdiği dedikodularıda var.