Kapat

Ekrana Gömülü Parmak İzi Tarayıcı Sensörü Tanıtıldı!

Anasayfa
AKILLI TELEFONLAR Ekrana Gömülü Parmak İzi Tarayıcı Sensörü Tanıtıldı!

CES 2018’de ekrana gömülü bir parmak izi tarayıcısının bulunduğu bir telefon tanıtıldı.

Synaptics tarafından ve dün CES 2018’de görünen yeni sensör, şu anda piyasalara çıkmaya hazır görünüyor.

Bağımsız bir bileşen olduğu için Samsung ve Apple dahil tüm üreticilerin kendi telefonlarına ekleyebileceği ekrana gömülü parmak izi tarayıcı, diğer benzeri sensörlerden farklı görünmüyor. Şirketler, OLED ekranın herhangi bir yerine bu sensörü yerleştirebilecek.

Yalnızca OLED ekranlarıyla çalışan sensör, parmağınızla çakışan pikselleri aydınlatıyor ve ışığın parmak izinizi tanınır hale getirmesini sağlıyor. Ekranı kapattıysanız ve telefona belirli bir açıda baktığınızda sensörü görebiliyorsunuz, ancak ekran açıkken sensör tamamıyla kayboluyor.

Synaptics, kimlik doğrulama için 0,7 saniyelik bir tarama zamanı vaat ediyor. Normal parmak izi okuyucularda bu oranın 0,2 saniye olduğu düşünüldüğünde biraz yavaş olduğunu düşünebilirsiniz, ancak teknolojinin yeni olmasından dolayı ve 0,7 saniyenin de son derece kısa bir süre olmasından dolayı bu durum pek de sorun gibi gözükmüyor.

Vivo, telefonun piyasaya sürülecek düzeyde bir cihaz olduğunu söylüyor, ancak telefonun ne zaman çıkacağı ve isminin ne olacağı ile ilgili bir açıklama yok.