Kapat

Apple Kullanıcılarından Özür Diledi.

Anasayfa
AKILLI TELEFONLAR Apple Kullanıcılarından Özür Diledi.

Geçtiğimiz günlerde Apple İphone modellerini yavaşlatması ile ilgili haberler çıkmış hatta bu haberler doğrulanmıştı.

Bilinçli eskitme olarakda bilinen bu durum herkesin bildiği bir gerçek ve neredeyse her sektörde kullanılıyor.
Sanayi devriminden bu yana üretilen ürünlerin hepsi için geçerli olan bu kural zaman içinde yazılım sektörünün de ilerlemesi ile daha ileri boyutlar kazandı.
Malesef üreticilerin çoğu bu yöntemi kullanarak ürettikleri ürünlere belli zaman aralıklarında ömür biçerek belirli bir süre sonunda tüketicinin elindeki ürünü mecburen yenilemesi durumu ortaya çıkıyor.

Apple özellikle İphone serilerinde yazılım desteği ile uzun zamandır ön plandaydı ve daha eski cihazlarına bile güncelleme verebilmesi ile biliniyordu, ancak görünene göre apple da bundan vazgeçmiş ve bilinçli eskitmeye göz kırpmış.

Bu konu ile ilgili olarak herkes bir açıklama bekliyordu ve Apple sonunda kullanıcılarından özür dileyerek şu açıklamayı yaptı.

“Birçoğunuz Apple sizi yarı yolda bırakmış gibi hissediyorsunuz, biliyoruz. Bunun için özür dileriz.”

“İlk olarak, bugüne kadar asla herhangi bir Apple ürünün ömrünü kısaltacak veya kullanıcı deneyimini kısaltacak bir hamle yapmadık, yapmayacağız.”

“Tüm şarj edilebilir piller sarf bileşenleridir ve bu bileşenler kimyasal olarak yaşlandıkça daha az etkili hale gelir.

“Lityum iyon piller kimyasal olarak yaşlandığından şarj tutma özellikleri azalır. Bu durum, bir aygıtın yeniden şarj edilmesi için gereken sürenin kısalmasına neden olur. Ayrıca pillerin hızlı güç sağlama özelliği de azalır. Bir telefonun düzgün çalışması için elektronik parçaların pilden anlık olarak yük çekebilmesi gerekir. Pilin empedansı, bu anlık güç iletimini etkileyen özelliklerden biridir. Yüksek empedansa sahip bir pil, güç ihtiyacı olan sisteme yeterince hızlı şekilde güç sağlayamaz. Kimyasal yaşının fazla olması bir pilin empedansını artabilir. Şarj düzeyi düşük olduğunda ve soğuk bir ortamda pil empedansı geçici olarak artar. Kimyasal yaşın da fazla olduğu durumlarda empedans artışı daha da önemli bir hal alır. Bunlar pil kimyasının özellikleri olup sektördeki tüm lityum iyon piller için geçerlidir.”

“Güç çekilen bir pilin empedans düzeyi ne kadar yüksekse pilin voltajı da o kadar fazla düşer. Elektronik bileşenlerin çalışması için belirli bir düzeyde voltaj sağlanması gerekir. Buna aygıtın dahili depolama alanı, güç devreleri ve pilin kendisi dahildir. Güç yönetim sistemi, pilin bu gücü sağlama kapasitesini belirler ve işlemleri sürdürmek üzere yükleri yönetir. İşlemler, güç yönetim sistemi tarafından sağlanan tam kapasite ile sürdürülemeyecek duruma gelirse sistem, bu elektronik bileşenlerin korunması için kapatılır. Sistemin kapatılması aygıt tarafından gerçekleştirilse de kullanıcı için beklenmedik bir durum olabilir.”

Apple eski model telefonlarının pil sorunu yüzünden aniden kapanmaması adına işlemci frekansını düşürerek böyle bir yavaşlatmaya gittiğini söyleyerek kendini savunmuş.

Ancak kullanıcı olarak bakıldığında yeni bir telefon almak yerine yeni bir pil alarak kullanıma devam etmek çok daha mantıklı duruyor.

Ayrıca bu açıdan bakıldığında aslında telefonları güncellemeden kullanmak ve her programı güncellemeden kullanmak; sadece pili eskiyen telefonun pilini değiştirerek yola devam etmek oldukça mantıklı görünüyor.

Tabi bir süre sonra üreticinin o model için pil üretmemesi  sonucu yine yeni bir telefon yada cihaz almak zorunda kalmamız da maalesef kaçınılmaz son.

Phandroid’in yaptığı araştırma sonucunda ulaştıkları firmalardan gelen habere göre, net geri dönüş yapan iki şirket; HTC ve Motorola; açıkça CPU yavaşlatmak için güncelleme aracılığıyla yazılımla oynamadıklarını söylemişler.