Kapat

Google Türk Ekibin Geliştirdiği Programı Çaldı.

Anasayfa
AKILLI TELEFONLAR Google Türk Ekibin Geliştirdiği Programı Çaldı.

Geliştiriciliğini başta Yalçın Özdemir olmak üzere bazı Türk mühendislerinin yaptığı Papillon isimli uygulama, benzer bir uygulamanın Google tarafından geliştirilmesinin ardından Google Play Store’dan kaldırıldı.

Google, önce uygulamanın çalışma mantığını neredeyse birebir yansıtan Selfie-style Answers uygulamasını duyurdu; ardından da Papillon uygulamasını mağazadan kaldırdı!

Türk mühendislerin ellerinden çıkan uygulama, soru-cevap konsepti ile kullanıcıların farklı konularda video çekerek diğer üyelerle etkileşime girmesini konu alan bir uygulama iken, Google’ın uygulaması da neredeyse aynı.

İşin bir diğer ilginç tarafı ise tanıtım metinlerinde kullanılan ifadelerin benzerliği. Papillon uygulamasında “alanında bilgili kişilere soru sorabilir ve videolu şekilde cevap alabilirsiniz” ifadesi yer alırken, Google da benzer olarak “tanınmış ve saygın kişiler hakkında soruların cevaplarını bulabilirsiniz” ifadesini kullanmış.

Papillon’un kurucu ortağının medium.com’daki blogunda yaptığı açıklamada, arayüz ve konsept benzerliklerini anlatmış ve Google’ın mağazadan kaldırılma emailini de gönderisine eklemiş. İddialarını görseller ile destekleyen kurucu, teknoloji devlerinin elinde olan büyük güçten dolayı yakınmış durumda.

Evet, büyük yazılım devleri böyle durumlarda konsepti kopyalamaktan hiç çekinmiyorlar, bunun en bilinen örneği de Instagram. Snapchat’in hızla büyümesini durdurmak için kopyalama işlemine koyulan Instagram da aynı şekilde eleştiri oklarının hedefi olmuştu.