Kapat

Cep Telefonu Ekranları Kırılmaz Olacak.

Anasayfa
AKILLI TELEFONLAR Cep Telefonu Ekranları Kırılmaz Olacak.

Japonya’da “yanlışlıkla” yapılan bir keşif ile kırık ekranlar artık olmayacak.

Telefonların kırılan ekranları, hepimizin korkulu rüyası olmuştur. Garanti kapsamına girmemesi, orijinal ve yan sanayi çelişkisi derken içinden çıkılması zor bir hal alabiliyor,hem moral bozuyor hem de maddi anlamda zor durumlara sokabiliyor.

Tokyo Üniversitesi’nde yapılan bir çalışma ile “yanlışlıkla” ortaya çıkan bir keşif ile kendini iyileştirebilen bir polimer madde bulundu.

Guardian gazetesindeki habere göre  Profesör Takuzo Aida ve ekibi tarafından yapılan çalışmaların sonucunda; Güçlendirilmiş cam ve polimer üzerine yapılan çalışmalar ilginç bir şekilde kendini iyileştirebilen bir yapının keşfi ile sonuçlandı. Polyether-Thioureas olarak adlandırılan bu polimer camın, belirli ısı ve baskı koşullarında kendisini iyileştirebilir bir yapıya sahip olduğu ortaya çıktı.

Japonya’nın başkenti Tokyo’da 22 yaşındaki üniversite öğrencisi olan Yu Yanagisawa, tutkal haline getirmeye çalıştığı bir cam polimerin kesik yanlarından birbirine yaklaşıp yapıştığını fark etti. Bunun üzerine 21 derecelik sıcaklıkta, elle güç uyguladığında yaklaşan kenarların sert bir tabaka oluşturabildiğini gördü. Bu keşif sonrası harekete geçen Japon araştırmacılar, konuyu detaylıca irdeleyerek Profesör Takuzo Aida önderliğinde bir makale yayınladı ve keşfedilen polimerle ilgili bilgiler paylaştı.

Yanagisawa’nın yanlışlıkla keşfettiği bu polimer, gelecekte kırılan ve çatlayan ekranların kendi kendini onaran camların üretilmesinde önder olacak bir gelişme.