Kapat

İntel’den Qualcoom’a karşı hamle

Anasayfa
BİLGİSAYARLAR İntel’den Qualcoom’a karşı hamle

Gerçek dünyada nasıl performans gösterdiğini bilmesek de, Qualcomm’un Microsoft’la beraber Snapdragon 845’i tanıttığında Intel büyük bir darbe yedi.

Özellikle cep telefonlarında Intel’in çipleri ile ilgili en büyük şikayetlerin merkezinde, pil ömrü ve sürekli yüksek hızlı 4G  bağlantı özelliği gibi konular vardı .

İntel bu konuda boş durmadı ve bu endişeleri gidermek için yeni Intel Pentium Silver ve Intel Celeron serisini duyurdu.

Mobil Pazarda geri kalmak istemeyen İntel yeni işlemcilerini piyasaya sürmek için hazırlanıyor.

Bu yeni işlemciler, Intel’in yeni Gemini Lake mimarisine sahip ve Kaby Lake mimarisine kıyasla daha düşük güç sarfiyatına sahip.

Yeni Pentium Silver ve Celeron çipleri, “yüksek hızlı bağlantı” sunmaya odaklanacaklar.

Bu bağlantı, Intel’in Gigabit Wi-Fi 160 MHz kanallı 2 × 2 802.11ac Wi-Fi kullanımı yoluyla geliyor. Normal 802.11ac’den iki kat daha hızlı ve b/g/n’den 12 kat daha hızlı, Intel bir dakikada  8GB HD film indirebileceğinizi söylüyor.

Ancak intelin 4G ve gelecek olan 5G de iyileştirme çalışmalarını hızlandırması gerek. İntel’in Qualcomm dan farklı olarak sahip olduğu tek şey bu yongaların da masaüstü sürümlerininde olması. Elbette düşük güçlü masaüstü sürümleri.

Intel Pentium Silver N5000 ve J5005 sırasıyla mobil ve masaüstü için yeni yongalar. Celeron tarafında, mobil cihazlar için N4100 ve N4000 ve masaüstü bilgisayarlar için J4105 ve J4005 var.

Ancak Intel bağlantı problemini çözmeye çalışırken, bu yeni Pentium Silver ve Celeron işlemcilerin önceki pil ömrü ve termal yönetimden daha iyi sonuç alıp almayacaklarını görmek gerekiyor.