Kapat

Samsung’dan Devrim Gibi Bir Buluş.

Anasayfa
AKILLI TELEFONLAR Samsung’dan Devrim Gibi Bir Buluş.

Yeni geliştirilen pillerin 12 dakika içinde şarj edileceği söyleniyor

Evet! doğru okudunuz 12 dakika

Samsung araştırmacıları, ‘grafen topu’ olarak adlandırdıkları yeni pil malzemesi türü geliştirdiler. Bu Trknoloji ile pil kapasitesinde yüzde 45’lik bir artış ve beş kat daha hızlı şarj hızları sağlayabileceği söyleniyor.

Harikulade malzeme grafen, karbon bir allotropdur ve yıllarca işlemcilerden pillere kadar her şeyde silikon ve diğer karbon formlarına alternatif olarak bakılmıştır.

Samsung teorik olarak, grafen top tabanlı pillerin tam şarj olması yalnızca 12 dakika gerektirdiğini belirtti ve bu da hem mobil cihazlar hem de elektrikli araçlar için devrim yaratabilir.

Şirket, konvansiyonel lityum iyon pillere kıyasla, grafen  tabanlı pillerin daha serin olmasını ve 60 derece santigrat derece sabit kalmasını sağlıyor.

“Kararlı pil sıcaklığının özellikle elektrikli araçlar için anahtar” olduğuna dikkat çekiliyor.

SAIT, araştırmalarında, pillere yüksek mukavemetli ve iletken bir malzeme olan grafeni uygulamak için bir yaklaşım geliştirdi ve grafene uygulanan yöntem ile patlamış mısır gibi bir 3D formda kitle sentezleme mekanizması keşfetti.

Bu ‘grafen topu’ hem lityum iyon pillerde anot koruyucu katman hemde katot malzemeleri için kullanıldı.

Bu, şarj kapasitesinin artmasına, şarj süresinin azalmasını sağlamasının yanında  stabil sıcaklıklarda kalmasını sağladı.

Projeyi SAIT adına yöneten Dr. Son In-hyuk:

“Araştırmamız, çok fonksiyonlu kompozit malzeme grafeninin makul bir fiyata satılmasını sağlıyor ve aynı zamanda, mobil cihazlar ve elektrikli araçlar pazarlarının hızla büyüdüğü bir ortamda lityum iyon pillerin özelliklerinide önemli ölçüde geliştirdik.”

 

Taahhüdümüz, bu eğilimler ışığında ikincil pil teknolojisini sürekli olarak keşfetmek ve geliştirmektir. “