Kapat

ARM işlemcili ilk Dizüstü Bilgisayarlar.

Anasayfa
BİLGİSAYARLAR ARM işlemcili ilk Dizüstü Bilgisayarlar.

ARM işlemcili ilk Dizüstü Bilgisayarlar tanıtıldı.

Daha önce ARM işlemcilerin verimliliği yanı sıra yüksek hızlarda çalışabilmesinin yanında pil tasarrufu konusundada ön plana çıkması ile beraber dizüstü bilgisayarlarda tercih edilmeye başladığını bir haberimizde belirtmiştik.

ARM işlemciler özelliklede Qualcomm bu konuda ciddi yatırım ve çalışmalar yapıyor, bu çalışmalar ilk meyvesini verdi.

Windows 10 yüklü bilgisayarlar Asus NovaGo ve HP Envy x2

Microsoft ve Qualcomm ilk ARM işlemcili Windows 10 dizüstü bilgisayarları bugün tanıttı. Beklendiği gibi; Asus, HP ve Lenovo, Qualcomm Snapdragon 835 işlemcili yeni dizüstü bilisayarları üreten şirketler oldu

İlk Snapdragon işlemcili Windows bilgisayarlar Intel tabanlı işlemciler barındıran 2’si 1 arada tablet-dizüstü bilgisayar cihazlarla aynı niteliği taşıyor. Bunlar Windows 10 versiyonu ve onları çalıştıran Qualcomm işlemciyle birbirinden ayrılıyor.

Microsoft, bu “sürekli açık PC”ler için Qualcomm ile yakın iş birliği içinde çalıştı. Bu cihazlar LTE ağlarına sürekli bağlı kalabiliyor ve geleneksel bir Windows dizüstü bilgisayardan daha çok bir iPad gibi işliyor. Yani, dizüstü bilgisayarın kapağını açtığınız anda sistem kaldığı yerden devam ediyor. Ya da kapağı kapattıktan sonra pilin boşaldığına dair herhangi bir endişe taşımıyorsunuz.

Microsoft, Windows 10’u ARM yongasetleri üstünde çalışacak şekilde derledi.

Microsoft popüler üçüncü taraf masaüstü uygulamalarını da boş geçmeyerek onların da sistem DLL dosyalarını yeniden derliyor, böylelikle performansın yüksek seviyede izlemesini garanti altına alıyor.

Bilgisayarlardaki en büyük fark pil tüketiminde oluşacak, arm tabanlı işlemci ile çalışan Windows 10 yüklü bilgisayarların 22-23 saat açık şekilde çalışması öngörülüyor, buda intel işlemcili bilgisayarlara göre oldukça uzun bir süre, akıllarda olan en büyük soru performans tarafında bir eksiklik olcakmı?

Ancak Microsoft bu adımdan sonra oluşacak sorunları hızla çözmeyi başaracaktır, mobil platformlardan uzaklaşmak istemeyen Microsoft un bu hamlesi bakalım nasıl ilerleyecek.