Kapat

Android Reklamları Yasaklayacak.

Anasayfa
AKILLI TELEFONLAR Android Reklamları Yasaklayacak.

Google Android markette bulunan ve kilit ekranında reklem gösteren uygulamaları yasaklayacak.

Her Android kullanıcısı play store mağazasından uygulama indirmiştir, play store en büyük özelliklerinden biride ücretli olanların yanı sıra birçok ücretsiz uygulama barındırmasıdır, ancak bu ücretsiz olan uygulamalardan bazıları çok fazla reklam içerir, öyleki kimi uygulamalar sürekli reklam göstermekten başka kilit ekranınızda bile raklam gösteriri hatta bunun için sizden izin isteyip kilit ekranınızı göze hoş gelen bir şekilde güzelleştirerek orada devasa reklamları farkettirmeden çalıştırır.

Bunlara örnek vermek gerekirse clean master uygulaması en iyi ornek olacaktır. Bu uygulama telefonunuzu temizlediğini iddaa etmek bir yana birde size kısayollar yapıp erişiminizi kolaylaştırdığını iddaa ederken ana ekran ve kilit ekranınızı da kendine göre dizayn ederek burada reklamları oynatır. Zaten bu görselleştirmeler sırasında amaç da budur, sizden alacağı izin sayesinde bu ekranlarda reklam gösterir.

Tabiki birçok kullanıcı bu izinleri bilinçli olarak vermez, kurulum esnasında istenen izinleri okumadan evet diyerek geçer, yani klasik next next mantığı, ilerleyen zamanda kullanıcının canını sıkan bu reklamlar sonucu kullanıcı büyük bir ihtimalle programı kaldırır.

Şimdi ise Google aldığı karar ile bu ve benzeri uygulamalara yasak getiriyor.

Artık bu tür uygulamalar kilit ekranında reklam gösteremeyecekler. Android kilit ekranının en büyük özelliklerinden olan bildirimler özelliğinin bu uygulamaların reklam servisleri ile deforme olmasını istemiyor.