Kapat

Tesla Semi için Firmalar Sipariş Vermeye Başladı.

Anasayfa
TEKNO MAGAZIN Tesla Semi için Firmalar Sipariş Vermeye Başladı.

Tesla geçen hafta Semi isimli otonom yeteneklere sahip tamamen elektrikli kamyonunu tanıtmıştı, bunun yanında spor otomobilde devrim niteliğinde yetenekler ile gelen spor otomobilini de tanıtmıştı.

Şimdi otonom sürüş yetenekşlerine sahip tek şarjla 800Km yol gidebilen; sadece 30 dakikalık şarj ile 400Km yol gidebilen tamamen elektrilkli kamyonu için siparişleri almaya başladı.

ilk müşteri Wallmart.

CNBC’ye açıklamada bulunan Walmart yetkilileri, Tesla Semi’nin ilk pilot şirketlerinden biri olmayı planladıklarını ve bundan büyük heyecan duyduklarını paylaştılar.

ABD ve Kanada’da pilot çalışmalar yapmayı planlayan Walmart’ın 6.000’den fazla tırının olduğunu düşünecek olursak Tesla Semi’nin perakende devi için çok büyük önemi olduğunu söyleyebiliriz.

Tır’ın satış maliyetleri tabi ki çok önemli ve Tesla bu konuda resmi bir bilgi paylaşmadı fakat operasyon anlamında Tesla Semi’nin muadili ağır vasıtalardan çok daha az maliyetli olacağı belirtiliyor.

Son olarak Walmart’ın bu hızlı açıklaması son yıllarda Amazon ile kızışan yarışında da önemli bir yere sahip çünkü Walmart’a çok ciddi avantaj kazandırabilecek Tesla Semi karşısında Amazon sessiz kalamayacaktır. Rekabet yine Tesla’ya yarayacak gibi görünüyor.

Tesla Semi’nin tanıtımının hemen ardından gelen bu açıklama ve önümüzdeki günlerde yapılması muhtemel açıklamalar, Tesla Semi’nin sadece bir şov aracı olmadığını, büyük bir ihtiyacı çözeceğini de gösteriyor.