Kapat

Mavi Balina Oyununu Durdurmak imkansız.

Anasayfa
iNTERNET Mavi Balina Oyununu Durdurmak imkansız.

Açıklama BTK Başkanı sn. Ömer Fatih Sayan dan geldi.

Uzun süredir gündemde yer alan mavi balina isimli oyun özellikle gençler üstünde olumsuz etkileri ile haberlerde yer alıyordu, bu tehlikeli oyun; oynayan kişilere değişik görevler verip en sonunda artık kendilerini intihar aşamasına getiriyordu, ülkemizdede bu vakalar yaygınlaşmaya başlayınca BTK ve kurumlar bunu durdurmak için çalışmaya başlamışlardı, bununla ilgili bir bilgi BTK nın en başından geldi.

BTK Başkanı Ömer Fatih Sayan, Mavi Balina oyununun sabit bir site üzerinden oynanmadığı için tamamen engellenmesinin mümkün olmadığını söyledi.

Ömer Fatih Sayan BTK Başkanı, şu açıklamayı yaptı: “Direkt bizim ihbarweb.org.tr adresimize ihbar etmesini aynı zamanda hiç vakit kaybetmeden adeta polise ihbar gibi çocuğunu böyle bir şeyinden şüphelendiğini ve emniyet siber dairesinin de bu konudan haberdar olmasını istediğini söylemesi önemli.”

Gelen taleplerin ardından BTK’nın devreye girdiğini belirten Sayan:

“Bu tür intihara yönlendirme olabilecek web sayfaları ile ilgili ve bağlantılarla ilgili gereğini yapıyoruz. Çocuğun intihara sürüklenmemesi için bağlantının öbür tarafıyla yurt dışı bağlantısının emniyet güçleri ile işbirliğinde kesilmesini sağlıyoruz. Sanal ortamda çocuklarınız ne yapıyor takip edin. Siz çocuğunuzu her türlü kötülükten ev içinde koruduğunuzu düşünürken internetten açılan dünya ile kötücül işlere maruz bırakıyorsunuz. mavi balina da bu kötü örneklerden biri.”