Kapat

Bill Gates in Akıllı Şehir Projesi Belirginleşiyor.

Anasayfa
TEKNO MAGAZIN Bill Gates in Akıllı Şehir Projesi Belirginleşiyor.

Bill Gates yeni bir proje olarak akıllı bir şehir kuracağı konuşuluyordu, hatta Gates bunun için arizonada büyük bir arazi aldığı haberleri duyulmuştu; şimdi ise o projenin detayları aydınlanmaya başladı.

Dünya nüfusu gittikçe çoğalıyor ve çoğalan nüfus şehirlerde yoğunlaşmaya devam ediyor yüz yıllardır yerleşmiş şehirlerde yaşayanların ihtiyaçlarıda çoğaldıkça eski şehirlerin alt yapıları ve gerekli hizmet birimleri yeni yerleşenlere yetişemiyor, altyapı iyileştirme çalışmaları hem yetersiz kalıyor hemde ihtiyacı karşılayamıyor.

Şehirlerin yeniden yapılanma maliyetleri yeni bir şehir kurulmasından daha fazla, bunu gören Bill Gates yeni ve geleceğe yönelik olarak planlanan akıllı şehir planını hayata geçirmek için adımlar atıyor.

Bill Gates’in, Arizona eyaletinde 25 bin dönüm büyüklüğünde bir arazi satın aldığı ortaya çıktı.

şehir içerisinde 80.000 ev inşa edilecek. Sanayi ve ofis alanları için 3800 dönümlük bir alanın ayrılacağı akıllı şehirde, 480 dönümlük bir alan ise okullara tahsis edilecek.

Satışa öncülük eden gayrimenkul yatırım firması Belmont Partners yaptığı açıklamada, Belmont olarak isimlendirilen şehrin yüksek hızlı internet, veri merkezleri, yeni üretim teknolojileri, sürücüsüz araçlar ve otonom lojistik merkezleri gibi en son teknolojiyi benimseyen bir iletişim ve altyapı omurgası olan ileriye odaklanmış bir topluluk oluşturacağını ifade ediyor.

Yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanılacağı akıllı şehirde, yollar sürücüsüz araçlara özel olarak tasarlanacak.

sürücüsüz araçlar, akıllı lambalar ve  yüksek hızlı Wi-Fi ağları ile donatılacak olan şehir için 50 milyon dolar harcanacak.