Kapat

Ozon Deliği Küçülüyor.

Anasayfa
TEKNO MAGAZIN Ozon Deliği Küçülüyor.

Antarktika üzerinde ozon tabakasındaki deliğin küçülmeye başladığını bildirildi.

Ozon deliği dünyamızdaki doğal kaynakları kötüye kullanmamız sonucunda tehlikeli boyutlarda büyüme göstermekteydi. Ancak küresel ısınmaya karşı alınan önlemlerle ozon deliğinde önemli derecede küçülme yaşanmaya başlandı.

Her yıl kış sona erdiğinde ve Antarktika sıcak havayla buluştuğunda havaya saldığımız kimyasallar bu katmanda bir delik açıyor. Ama bu yıl bu delik normalden daha küçük.

Eylül ayında ozon tabakasındaki deliğin 19.6 milyon kilometre kare(ABD’nin yüzölçümünün yaklaşık iki buçuk katı) genişliğine ulaşarak, deliğin bu yıl içindeki en büyük boyuta ulaştığını açıklayan NASA, eylül ayından itibaren deliğin önemli ölçüde daraldığını ve geçtiğimiz yıla kıyasla yaklaşık 3.4 milyon kilometrekare daha küçük hale geldiğini duyurdu. Bu daralma ile birlikte ozon tabakasındaki delik, yaklaşık son 30 yılın en düşük seviyesine gerilese de uzmanlar bu durumun “ozon tabakasının hızlı bir onarım sürecine girdiği” yönünde yorumlanmasını doğru bulmuyor.

Ozon tabakasındaki delik keşfedildikten kısa bir süre sonra güneşten gelen morötesi ışınları tutan bu tabakanın delinmesi halinde cilt kanserinin artabileceği ve dünyanın yaşanmaz hale geleceği endişesi başlamıştı. Bu endişeler sonucunda Türkiye’nin de 1985 yılında imza attığı “Ozon Tabakasının Korunmasına Dair Viyana Sözleşmesi” ve 1987 yılında Montreal Protokolü kaleme alınmıştı. Bu sözleşmeler ile ozon tabakasını incelten maddelerin kullanımına sınırlama getirilirken dünya genelinde 24 ülke (günümüzde 197 ülke) Montreal Protokülü’nü imzalayarak ozon tabakasını korumak için taahhütte bulunmuştu.