Kapat

Avrupada Ortak Şarj istasyonu Kuruluyor.

Anasayfa
TEKNO MAGAZIN Avrupada Ortak Şarj istasyonu Kuruluyor.

BMW, Ford, Daimler ve VW, Ortak Şarj istasyonu için bir araya geliyor.

Elektrikli otomobil piyasasının geleceği ve büyümesi söz konusu olduğunda, en büyük güçlüklerden biride, farklı üreticilerin araçlarını destekleyecek çok çeşitli şarj istasyonlarına ihtiyaç duyulmasıdır. En büyük otomobil üreticilerinden dördü Avrupa için bir çözüm oluşturmak için birlikte çalışmaya başladılar.

BMW , Daimler , Ford ve Volkswagen Group , Avrupa çapında hızlı şarj cihazlarının dev bir ağını kurmayı hedefleyen bir girişim olan Ionity isimli ortaklıklarını duyurdu.

Dört otomobil şirketinin her biri 2020 yılına kadar Avrupa’da 400 yüksek güç şarj istasyonu (HPC) kurmayı planlıyor, Ionity ile birlikte uzmanlıklarını ve finansmanlarını bir araya getiriyor. Şebekenin ilk noktaları şu anda 20 şarj cihazı ile yıl sonundan önce Almanya, Avusturya ve Norveç’te, her biri 75 mil aralıklarla açılıacak 2018 yılında  enaz 100 istasyon inşa edilmiş olacak.

Her istasyonda her biri 350kW’lık bir kapasiteye sahip olan ve aynı anda birden fazla aracın şarj edilmesine izin veren çeşitli elektrikli modelleri de destekleyecek şarj istasyonları olacak.

İyonite CEO’su Michael Hajesch, yaptığı açıklamada “İlk Avrupa HPC ağı elektrikli araçlar için bir pazar kurulmasında önemli bir rol oynuyor; İyonity, müşterilere uzun mesafeli seyahatleri kolaylaştırmak için hızlı şarj ve dijital ödeme kabiliyeti sunmak ortak hedefimiz olacak” dedi.

kaynak: ionity