Kapat

Yerli Otomobil için imzalar atıldı.

Anasayfa
TEKNO MAGAZIN Yerli Otomobil için imzalar atıldı.

Yerli Otomobil için imzalar atıldı.

Yerli Otomobil için babayiğitler belli oldu ve bir araya gelerek 2021 yılında ticari olarak satışa sunulacak aracın imzaları atıldı.

İlk defa 2015 yKasım ayında kamuflajlı bir şekilde görünen yerli otomobil için üretimi gerçekleştirecek olan firmaların belirlenmesi sürecinden sonra bu firmalar belli oldu ve imzalar atıldı.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından oluşturulan beşli konsorsiyum, Beştepe’de bulunan Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen Türkiye’nin Otomobili Ortak Girişim Grubu Tanıtım Toplantısı’nda imzaları attı.

Yerli otomobili kullanıcılar ile buluşturacak beşli konsorsiyumda  Anadolu Grubu, BMC, Kıraça Holding, Turkcell ve Vestel yer alıyor.

Yerli otomobilin elektronik aksamları, 1994’den beri Zorlu Holding bünyesinde olan ve son dönemde savunma sanayi alanında yaptığı yatırımlar ile adından sıkça söz ettiren Vestel tarafından üretilecek.

Yerli arabanın motorunun ise Anadolu Grubu tarafından üretileceği belirtildi

Konsorsiyumun bir diğer üyesi ise, ülkemizde ürettiği kamyon ve otobüsleri ile tanınan ve son dönemde savunma sanayi alanında oldukça etkin rol oynayan BMC.

Turkcell grubunun ise, özellikle yazılım alanında yerli otomobil projesine büyük katkılarının olması bekleniyor.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü imza töreninde yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi;

“Yerli marka otomobilimiz; otomotiv sanayindeki bütün yeniliklere, dijitalleşmeye, dönüşüme, yazılımlara, taleplere ve trendlere cevap verir nitelikte olacak.

Türkiye’nin otomobilinin fazlası olacak, eksiği olmayacak. Çıtamız yüksek, hedefimiz büyük. Sadece iç pazarda değil, dış pazarlarda da göz dolduran, farkındalık oluşturan bir marka ve küresel bir başarı hedefliyoruz.”