Kapat

Yapay Zeka Huawei ile Ceplerimize geliyor.

Anasayfa
AKILLI TELEFONLAR Yapay Zeka Huawei ile Ceplerimize geliyor.

Yapay zekanın teknoloji sektöründe birçok alanda hayatımıza girmesiyle birlikte, akıllı cihaz pazarında yaşanan rekabet de farklı bir boyuta taşındı. Huawei, yeni nesil cihazlarda yakaladığı başarısını zeki telefonlar ile artıracak.

Zeki telefon tanımıyla akıllı telefon segmentinin ötesine geçmeyi planlayan Huawei, yeni nesil cihazlarına yapay zeka alanındaki başarısına da somut örnekler kazandıracak.

Günümüzde teknolojinin yaşamın her alanını etkiliyor. Bunun en yaygın örneği ise cep telefonları. İletişim ve teknoloji alanındaki küresel gelişmeler, tüm cihazların daha iyisini, daha kapasitelisini, daha hızlısını, daha güvenlisini ve daha hesaplısını pazara sunmayı teşvik ediyor.

Huawei yapay zekaya yatırım yapıyor

Etkileşim araçları, yapay zeka teknolojisini doğrudan gerçek hayat senaryolarında “kullanılabilir” hale getirmenin merkezinde yer alıyor.

Günümüzde kullanıcılar, birden fazla akıllı cihaz kullanıyor. Bununla beraber yapay zeka kullanıcıları derinlemesine anlayabilme özelliği oldukça ön plana çıktı.

Yapay zeka ile birlikte cihazlar reaktif olmaktan proaktif olmaya geçiyor. cihazlar proaktif olarak kullanıcıların neye ihtiyaç duyduğunu keşfedebilirken, istediklerini proaktif hizmet konumu olarak bilinen sadece tek bir adımda yapmalarını sağlayabiliyor.

Son olarak, yapay zeka destekli cihazlar , tek aşamalı öğrenme yerine sürekli bir öğrenme sürecinde olarak kullanıcı senaryolarındaki değişikliklere uyum sağlayarak görevleri tamamlamak için en uygun yaklaşımı bulabiliyor.

Huawei, uzun süredir sızıntılar ile gündemde olan ve ilk olarak Mate 10 modeline güç vermesi beklenilen yeni üst seviye Kirin 970 işlemcisini, IFA 2017 kapsamında resmi olarak tanıttı.

Huawei Kirin 970 işlemci özellikleri

10 nm fabrikasyon süreci ile üretilen ve sekiz çekirdekli bir işlemci olan Kirin 970, 2.4 GHz hızında çalışan dört adet Cortex A73 ve 1.8 GHz hızında çalışan dört adet Cortex A53 çekirdeğine ev sahipliği yapıyor.

5.5 milyar transistörün yer aldığı Kirin 970’i dünyanın ilk akıllı telefon yapay zeka bilgi işlem platformu olarak nitelendiren Huawei, Mate 10 ve sonraki modellerinde aktif hale getireceği Nöral Bilgi İşlem Ünitesi (NPU) ile dört çekirdekli Cortex-A73 işlemci kümesine göre 25 kat daha fazla performans ve 50 kat daha fazla güç verimliliği elde etmeyi hedefliyor.

Kamera tarafında başarılı işler çıkarabilmesi için yeni işlemcisini 4 yollu hibrit otomatik odaklama teknolojisi ile donatan Huawei, Kirin 970’de geçtiğimiz yıllara göre oldukça gelişmiş bir ISP’ye yer veriyor.

Kirin 970’e grafik tarafında gerekli olan desteği ise, 12 çekirdekli yapısı sayesinde üst seviye bir performans ve güç verimliliği sunan ARM Mali-G72 grafik birimi veriyor.

5CC taşıyıcı kümelemesi ile yeni 4.5G modem çipsette yer alırken, 4×4 MIMO ile 256 QAM sayesinde Cat.18 olarak 1.2 Gbps hızlara ulaşılabiliyor.

Huawei Mate 10 serisini, 16 Ekim tarihinde gerçekleştirilecek bir etkinlikle tanıtacak