Kapat

Apple’dan AR gözlükleri Geliyor!!!

Anasayfa
TEKNO MAGAZIN Apple’dan AR gözlükleri Geliyor!!!

Apple AR (arttırılmış gerçeklik) gözlükleri üzerindemi çalışıyor.

Evet bir başlık değil bir gözlük!!!

Apple’ın Tim Cook’u “kaliteli” AR gözlükleri için  telnoloji henüz hazır değil diyor.

AR (arttırılmış gerçeklik ) geleceğin üzerine çalışacağı en büyük teknolojisi gibi görünüyor.

Geleceğe Dönüş filminde gördüğümüz marty mcfly 2015 senesine geldiğinde bir sinema önünde jaws filminin arttırılmış gerçeği ile karşılaşıp oldukça korktuğu sahneyi hatırlarsınız.

Apple Arttırılmış gerçeklik ile ilgili çalışmalarını yürütmeye devam ediyor, AR henüz gelişme aşamasında ve bu sanal dünyanın içine girmek için AR teknolojisini destekleyen telefonlarımızı ve VR başlıkları kullanıyoruz, ancak bazı sızıntılar apple ın AR glass adında özel bir teknoloji üzerinde çalıştığını ifşa etti.

Bu teknoloji kabaca bildiğimiz normal bir gözlük ve gözlük camına yansıtılan ve kullanan kişinin gördüğü yapay sanal görüntüleri görmesinden ibaret, yani AR destekli uygulama yada videolar kullanıp görebilmek için artık bir telefonu elimizde tutmak yada bir VR başlık kullanmak zorunda kalmayabiliriz, bunun bir adım ilerisi Geleceğe Dönüş filmindeki gibi bir AR deneyimi olacaktır.

ARKit, Apple’ın en yeni iPhone 8  ve iphone X akıllı telefonunun en önemli unsurlarından biri olmuştu ve bir Apple AR gözlüğünün öncüsü olarak görülüyor.

Bununla birlikte, giyilebilir giysiler geliştirilse bile, Apple CEO’su Tim Cook’un yorumları bunlar hakkında azda olsa bilgi versede bunları bir Apple geliştirme merkezi dışında görmemiz için henüz zaman var.

Bağımsız bir kanalda konuşan Apple patronu, artırılmış gerçekliği överek anlattı, ancak herhangi bir gelişmeyi açıklamak için henüz erken olduğunu belirtti, açıkçası üzerinde çalıştığımız şey hakkında konuşmuyoruz” dedi.

“Bugünün  teknolojisinde böyle bir gözlük için, olması gereken teknolojinin henüz mevcut olmadığını belirten Cook ekran teknolojisinin daha fazla gelişmesi gerektiğini ve bir gözlüğe bu işlevi kazandıracak  donanımların sığdırılabilmesi için henüz teknolojinin bu seviyeye varmadığınıda sözlerine ekledi.

Şimdilik, gözlük çerçevelerimizden ziyade dokunmatik ekranlarımızla ve VR başlıklarla bu deneyimi yaşamaya devam edeceğiz gibi görünüyor, ancak ilerlemelere baktığımızda gözlük dahi olmadan sanal gerçekliğin çokda uzak olmadığını söyleyebiliriz.