Kapat

Bor dan yeni enerji kaynağı üretildi.

Anasayfa
TEKNO MAGAZIN Bor dan yeni enerji kaynağı üretildi.

Milli olarak gördüğümüz ve dünya üzerindeki rezervlerin %70 kadarının ülkemizde bulunduğu BOR madeninden yeni bir enerji kaynağı elde edildi.

Ülkemizde Balıkesir yöresinde önemli maden yataklarının bulunduğu BOR maddesinden üretilen yeni enerji kaynağı elde edildi.

Bu kaynak petrol ve doğalgazdan daha ucuz.

Geleceğin enerji kaynağı olarak görülen BOR maddesini geliştirerek yeni enerji kaynağı üreten, yurt içi ve yurt dışı bir çok çalışma yürüterek başarılar gösteren iş adamı/mucit Faruk Durukan, Balıkesir’in Edremit ilçesinde bölgeden çıkarılan Bor’u yüksek teknoloji ekipmanlarla işleyerek bilimsel çalışmalar sürdürüyordu.

Firma şimdi ise çalışmalarının bir kısmını sonuçlandırarak “yeşil enerji” adı verilen ve enerji kaynağı olarak kullanılabilen bir bor türevi keşfetti.

Faruk Durukan’ın açıklamalarına göre bor madeninin saflaştırılmasıyla elde edilen ara eleman yeni enerji kaynağında kullanılıyor. Durukan ve ekibi, bilimsel adının etil borat olduğu ancak dünyanın yeşil enerji olarak tanıdığı enerji türünü üretmeyi başardı.

Dışarıdan destek almadan yerli kaynaklarla yürütülen projelerle ilgili olarak Durukan, amaçlarının ülkenin ilerlemesi ve Türk Ar-Ge’sinin dünya çapında tanınır hale gelmesi olduğunu belirtti.

Bor ile ilgili çalışmalarına devam edeceklerini fakat odak noktalarını hidrojene çevireceklerini açıklayan Durukan’ın ekibi, geleceği bu alanda gördüğünü ifade ediyor. Hidrojen ile ilgili son olarak ”Hidrojen, eksi 180 derecede ancak durdurulabilirken, bizim elde ettiğimiz bor hidrür isimli malzeme ile artık oda sıcaklığında bile hidrojeni tutabiliyor, absorbe ettirebiliyoruz” diyen Durukan, yeşil enerjinin şuan için büyük araçlar, gemiler, trenler ve elektrik santrallerinde kullanıma uygun olduğunu ancak otomobillerde kullanım için biraz daha çalışma gerektiğini ifade etti.