Kapat

Wi-Fi yerine Li-Fi mi geliyor?

Anasayfa
NETWORK Wi-Fi yerine Li-Fi mi geliyor?

Uzun süredir evimizde iş yerimizde kablosuz teknoloji için kullandığımız Wi-Fi teknolojisi yerini son zamanlarda dile getirilen Li-Fi teknolojisine mi bırakıyor ?

Wi-Fi dediğimizde zaten okuyucularımızın bilgi sahibi oldukları kablosuz bir bağlantı hemen akıllarında canlanacaktır. Peki nedir Li-Fi ?

Li-Fi  Light Fidelity   Wi-fi nin aksine radyo sinyalleri ile değil LED ışıkları ile bir bağlantı sağlar. Yani ışığınız varsa internetinizde var demektir. Bu noktadan bile bakınca aslında Li-Fi hız olarak ta Wi-Fi teknolojisinden 10-100 kat gibi bir hız sunacağı söylensede Wi-Fi yerine geçecek bir teknolojiden daha çok Wi-Fi ye alternatif oluşturacak bir teknoloji gibi duruyor.  Wifi ye göre avantajları şu şekilde sıralayabiliriz.

-Radyo frekans dalgaları benzer herhangi intereference sorunları yok.

-Tuzlu Deniz suyundan iletim sağlayabilir.

-Wi-Fi duvarlar arası Anten kapasitesine göre erişim sunarken Li-Fi sadece ışığın erişimi ile güvenlik sunabilecek.

-1 Gbps ile hızlı bağlantı (Tabi bu hızdan yararlanıyor olsanız bile bu bağlantı internet hızınızı değiştirmeyecektir. 10Mpbs bir hızda internetiniz varsa Li-Fi sadece modeme erişim hızınızın yüksek olması demektir.)

– Erişim alanı ise ortalama 10 Metre

Bu teknoloji ile Cafe ve Restoranlarda Wi-Fi şifre öğrenme doğrulama gibi meşakkatli işlerle uğraşmadan internete bağlanabileceğiz. Hareket alanımızı birazda sınırlayacak gibi duruyor. Örneğin salonda internete girerken yan odaya geçtiğinizde yan odada Li-Fi bulunmuyorsa bu durum biraz dez avantaj oluşturacak gibi duruyor. Erişimin fiziksel bir şekilde sınırlanması güvenliğide sınırlıyor haliyle. Kafe işletenlerin yan komşuların Wi-Fi hizmetinden yararlanıp internetlerini kullanmamaları için bazı doğrulama ve sınırlamalar getirdiklerini gördük ancak Li-Fi sadece fiziksel ortamda hizmet verdiği için bu gibi ek bir doğrulama gerektirmeyecek. Tabi bu teknolojinin hayata geçişi için sadece Li-Fi özellikli bir sisteme sahip olmamızda yetmiyor. Cep telefonumuz bilgisayarımız ve internete çıkış sağlayacak tüm cihazlarında bu teknolojiyi desteklemesi gerekecek. Wi-Fi  özelliği için kullanıma sunulan 5Ghz Bandı da modemlerde desteklenir hale geldi ancak hali hazırdaki internet hızlarımız 2.4Ghz bandının sunduğu hızın üzerine  bile çıkamadığı için 5GHz  pek tercih sebebi olan bir teknoloji haline gelemedi. Li-Fi ülkemizde ve Çin benzeri ülkelerde henüz geliştirilmekte olan bir teknoloji bize getireceği avantajlardan bahsettik. Bakalım yaygınlaşması ve hayatımıza girmesi ne kadar sürecek. Ağ teknolojileri hakkında yeni yazılarımızda buluşmak üzre.

Hasan Coşkunarslan