Kapat

Eski Bilgisayarınıza Hayat Öpücüğü.

Anasayfa
BİLGİSAYARLAR Eski Bilgisayarınıza Hayat Öpücüğü.

Bir hevesle aldığımız bilgisayarlarımız zamanında çok iyi çalışırken, geçen zaman içinde hem uygulamaların güncellenmesi hem sistemlerin güncellenmesi ile birlikte hızlarını kaybederler, masaüstü bilgisayarlarda genişletme ve yükseltme kolay olabiliyor, kolayca değiştirilebilen işlemci, ram, ekran kartı, sabit disk gibi bileşenler son kullanıcı tarafından bile rahatça değiştirilip performans artışı ağlanabiliyor ancak dizüstü bilgisayarlarımızda ise bu konu okadar kolay olmuyor.

Dizüstü bilgisayarlar genelde işlemcisi sabit olarak belli bir oranda değiştirilebilme yetisine sahip, Dizüstü bilgisayarlarda en kolay değiştirilebilen parçalar ise Ram ve Sabit disk.

Ram yükseltmeleri de model ve markaya göre kolay yada zor olabiliyor, Ram ve sabit disk bölümüne bazı Dizüstü bilgisayarlarda kolayca ulaşılabilirken bazı model ve markalarda ise kapalı kasa nedeni ile uzman müdahalesi gerekebiliyor.

Dizüstü bilgisayarınızın Ram miktarını belirli bir seviyeye kadar arttırabiliyorsunuz ancak zaman içinde bu yükseltmede sizin bilgisayarınızın yavaşlamasını engelleyemiyor.

Dizüstü bilgisayarların yada Masaüstü bilgisayarların en büyük dar boğazı sabit diskler.

Günümüz teknolojisindeki sabit diskler dönen plakalar ve bunun üzerindekileri okuyan kafanın verilere erişimi mantığında çalışırken 5400rpm ve 7200rpm gibi hızlara erişebiliyor ve bu verileri de sata3 teknolojisi her nekadar yüksek hızlarda veri aktarımına müsaade etsede diskin hızı maalesef beklenen hızı size sağlayamıyor.

Gelişen teknoloji ile beraber en büyük darboğaz olan dlsk teknolojisi imdadımıza SSD diskleri ile yetişti, SSD diskleri çok yüksek veri yazma ve okuma hızları ile veri iletimi darboğazını aşmış görünüyor, mekanik disklere oranla çok yüksek veri hızlarına ulaşan SSD diskler kullanıcıların can simidi olmuş durumda, eski model bilgisayarlara bile SATA arabirimi sayesinde bağlanabilen SSD diskleri bilgisayarların hızını yüksek seviyelere taşıyabiliyor.

 

 

 

 

 

Tamda burada şu soru akıllara geliyor, eski Dizüstü bilgisayarıma SSD aldığımda eski diskimi ne yapacağım.

Yeni geliştirilen bu minik parça ile Dizüstü bilgisayarınızda ikinci bir disk yuvası olmasa bile eski diskinizi dahili ikinci disk olarak kullanabileceksiniz.

 

 

 

 

 

60GB boyutunda bir SSD alarak bu bölüme sisteminizi kurarak istediğiniz bilgisayar hızına ulaşabilirsiniz, bu boyutta bir SSD disk hem sistem kurulumuna hemde program kurulumu için yeterli olacaktır (kaç adet ve nekadar büyük program kurduğunuza bağlı olarak değişebilir), isteğe göre 120GB-240GB-512GB hatta 1TB SSD de alabilirsiniz, ancak SSD disklerin fiyatları talep oranında sürekli artmaya devam ediyor ve maalesef yakın zamanda da fiyatları düşecek gibi görünmüyor.

Eski diskinizi de atmayarak sisteme bu parça ile bağlayıp ister depolama ister programlarınızın veri alanı olarak kullanabilirsiniz, parçanın en büyük özelliği sata arabirimini kullanarak mevcut sata arayüzlü eski diskiniz için ikinci bir disk alanı oluşturabilmesi, DVD yuvası kolayca çıkarılan bir yapıda olduğundan ihtiyacınız durumunda bu parçayı söküp yerine yeniden DVD/CD media okuyucunuzuda bu alana takabilirsiniz, günümüzde bir çok medya artık İSO olarak bulunabildiğinden ve bu İSO lar harici usb belleklere bile yazılabildiğinden dolayı artık DVD/CD medya okuyucularada gerek kalmadı diyebiliriz.

Sisteminize ekleyeceğiniz SSD disk en büyük sorun olan darboğazı aşmanıza yardımcı olacaktır, sistemdeki hızlanma gözle görülür derecede fark edecektir.