Kapat

DDNS Nedir ? Ne işe yarar?

Anasayfa
NETWORK DDNS Nedir ? Ne işe yarar?

 

DDNS Nedir ve Ne işe yarar ? 

Pek çoğumuz modem ayarları yaparken DDNS seçeneğini görmüşüzdür. DNS kavramının bir IP nin karşılığı olarak belirtirsek örneğin technoshot.net adresine ait IP = 185.124.84.228 dir. DDNS ise bu Ip nin çeşitli nedenlerle değişmesi durumunda otomatik olarak technoshot.net adresine tanımlı IPnin de sunucu üzerinde değişmesi anlamına gelir.  DDNS genellikle IP statik hale getirmenin mümkün olmadığı yerlerde tercih edilir. Modem üzerindeki DDNS isimli servis şu şekilde çalışır. Modemin kapanıp açılması yada farklı bir nedenle IP sinin değişmesi neticesinde uzaktan modeminize erişim sağlayamadığınız durumlarda modem üzerindeki sunucu servisinin çalışarak IP sini DNS sunucusunda güncellemesi ile DDNS sunucusu tarafınadan size verilen adres ile modeminize erişmenizi sağlar. Evinizde bir kamera sistemi bulundurduğunuzu varsayarsak evinizde olmadığınız durumlarda kameranıza erişmek için modeminizin IP sine ihtiyaç duyarsınız. IP nizin internet sağlayıcı tarafından statik hale getirilmesi mümkün ve ücretlidir. Aynı zamanda DDNS te ücretsiz bir servis değildir. Modemleriniz ise sizi bu noktada anlaşmalı oldukları DDNS sunucularına yönlendirirler.

 

Eğer DDNS servisini kullanıp ücret ödemek istemiyor ve modeminizin IP sine rahatlıkla ulaşmak istiyorsanız SoftEther VPN Server tamda size göre bir program. Uygulamayı bilgisayarınıza kurun ve Dynamic DNS Settings ayarlarını yapın.

Şimdi de bir test gerçekleştirelim “hcanet.softether.net” adresini pingleyelim ve bakalım Dynamic DNS sunucumuz çalışıyor mu görelim.

Sonuç görüldüğü üzre başarılı. Artık modemim kapanıp açılsa ve IP si değişse bile bilgisayar üzerinde kurulu program sayesinde IP adresimde DNS sunucumda güncellenmiş olacak. Programı uzun zamandır kullanmakta olduğum için tavsiye ediyorum. Bu program PC sürekli açık olmadığı halde gerekli güncellemeleri yaptığı için işimi fazlasıyla gördü diyebilirim. Eğer evinizde bir kamera sistemi yada uzaktan erişmek istediğiniz bir bilgisayarınız varsa çok işinize yarayacaktır.

Hasan Coşkunarslan

DDNS Nedir?