Kapat

İntel ve AMD kan kaybediyor

Anasayfa
TEKNO MAGAZIN İntel ve AMD kan kaybediyor

İntel uzun zamandır belirgin bir sessizlik içine girdi, işlemci piyasasında AMD son zamanlarda hem uygun hemde performanslı işlemcilerini piyasaya sürdü, ancak…

ARM işlemciler tarafında yükseliş trendi hızla devam ederken özellikle mobil sektörde piyasaları domine eden Qualcomm gibi samsung da kendi işlemci serisi Exynos işlemcilerini geliştirmeye devam ederken apple, huawei  hatta xiaomi gibi markalarda kendi işlemcilerini geliştirdiler hatta bu durum öyle bir hal aldıki yakın zamanda Microsoft Windows ürünlerinin ARM tabanlı işlemcilere destek vereceğini duyurdu, ayrıca ARM tabanlı işlemciler artık Apple ürünlerine de destek verir duruma ulaştı.

Sunucu tarafında yüksek güç tüketerek sınırlı işlem kapasitesine sahip sistemler yerine artık birden fazla daha az güç tüketip bir araya gelince daha yüksek işlemler başaran ve birden fazla işlemciyi barındıran ve aynı platformda yanyana çalışarak daha etkin çalışan sistemler daha revaçta.

Cuma günü Nikkei Asian Review tarafından yayınlanan rapora göre Apple MacBook ve MacBook Pro laptoplarında Intel’e bağlılığından kurtulmaya doğru ilerlediğini işaret ediyor.

Bu konuda ARM tabanının kullanacağı tahmin edilen Apple, şuan cihazlarında yer aldığı gibi A serisi işlemcilerini güçlendirerek laptoplarında da bulunacak hale getirebilir.

İsmi verilmeyen bir çip endüstrisi görevlisinin sözleri şöyle diyor: “Laptoplar gittikçe incelirken kullanıcılar da gittikçe daha çok taşınabilirlik ve pil ömrü istiyorlar. Bu durum, güç verimliliğinde oldukça iyi olan ARM işlemciler için büyük bir fırsat.”

 

Microsoft tarafında da aynı durumlar söz konusu surface tablet laptop ların bazı modellerinde ARM tabanlı işlemcilerin kullanıldığı biliniyor.

Görünene göre İntel ve AMD geleceğin Mobil cihazlar yönünde geliştiğini hatta artık büyük sistemlerin bile etkin çalışıp az güç tüketen işlemcileri tercih etmesini görmezden gelirlerse piyasada söz sahibi olmayı bir kenara bırakın tarihin tozlu sayfalarında yer alacağını söylemek mümkün.