Kapat

FXO ve FXS Nedir ?

Anasayfa
Santral Sistemleri FXO ve FXS Nedir ?

Ip santrallerden ve IP santralin bulut versiyonlarından bahsetmişken Anolog hat kullanan yada bir IP telefona sahip olmayıp Anolog Telefonunu IP santrale entegre etmek isteyenler için FXS ve FXO nedir ? Bu cihazlar ne işe yaramaktadır inceleyelim.

Teknik olarak ihtiyaçlarımız sınırsız olunca yada mevcut sınırları bir takım maliyetlere katlanmadan değiştirmek isteyince işin uzmanlarıda piyasanın bu talebine kayıtsız kalamıyor. FXS ve FXO her iki cihazda hayatımıza Ip sistemlerin girmesi ile piyasada ihtiyaç duyulan iki cihaz halini alıverdi.

Peki nedir bu FXS ve FXO ?
FXS (Foreign eXchange Station)  Foreign değimi ile bir yabancılık olduğunu hissetmişsinizdir 🙂  Bu cihazda genellikle bir ethernet portu, bir yada birden fazla anolog hat girişi bulunur. Digital ile Anolog telefon hatları arasında bir bağ kuran bu cihaz IP bir hattın Anolog santrale yada IP telefona entegre edilmesini sağlar. Bu cihaz sayesinde şirketimizin anolog santralini yada telefonunu voip operatorden tahsis ettiğimiz hatta entegre edebiliriz. 4/8 /16/32 port gibi port aralıkları olan bu cihazlar üzerine tanımlanabilen Voip Hesaplar ile anolog portların entegrasyonunu sağlar. Anolog telefon kaldırıldığında kullanıcının çevir sesi bu cihaz tarafından aktarılır ve kullanıcı anolog telefonu kullanırken aldığı tonlar da operator tarafından iletilen mesajlarla birlikte kullanıcıya aktarılır. Örneğin aranan numara hata kodunda meşgul mesajı dönüyorsa bu cihazdan kullanıcıya iletilen tonda meşgul olur. Cihazlar üreticiye göre değişik ek özelliklere sahip olsada temel amaç anolog bir hattın voip hatlara entegrasyonunu sağlar.

FXO (Foreign eXchange Office) bu cihazın üzerinde de yine aynı şekilde anolog hat girişi/girişleri olduğu gibi birde Ethernet port girişi vardır. Fakat bu cihazın FXS’ten farkı Anolog bir hattın IP ye çevirilmesi ve IP telefon yada IP santraller ile kullanılmasıdır. Bu cihaz şirketinizde bir anolog hattınız bulunuyorsa hattınızı bir IP telefonda yada IP santralinizde kullanılmasını sağlar. Örneğin şirket bünyenizde bulunan Anolog santralinizi IP bir santral ile değiştirdiniz ve tüm hatlarınızı bir voip operatöre taşıdınız. Fakat daha önce Turk Telekom bünyesinde kullandığınız  ve müşterilerinizden çağrı aldığınız  444′ lü hattınızın Voip operate taşınamadığını öğrendiniz. 444 lü hatlar genellilke  bir kaç hat bünyesinde kullanılır. Örneğin 444’lü hattınız arandığında 4 ayrı anolog kablo üzerinde bulunan hatlara sırayla dağıtılır. Bu durumda bir FXO cihaz sayesinde çağrılarınız IP Santralinize aktarılabilir.


Ayrıca FXS ve FXO özelliği tek bir cihaz tarafından da desteklenebilmektedir. Bu iki cihaz hakkında bilgi aktarmaya çalıştım. Her iki cihazda bir altarnatif oluşturmak için kullanılmakta olup kesin ve kalıcı bir çözüm gibi tercih edilmemektedir.  Mecbur kalınması durumunda alternatif oluşturacağı için sizlerle paylaşmak istedim.  IP santral ekipmanları ile ilgili yeni makale ve incelemelerde görüşmek üzre…

Hasan Coşkunarslan