Kapat

IT’ cileri Delirtme Yöntemleri

Anasayfa
TEKNO MAGAZIN IT’ cileri Delirtme Yöntemleri

İlk kişisel bilgisayar devriminden bu yana bilgisayarlar işyerlerinden evlerimize, dizüstü bilgisayarlarımızdan ceplerimize, şimdilerde ise ceplerimizden giysilerimize, kol saatlerimizden gözlüklerimize kadar girmiş durumda. Bilgisayar kullanımı günümüzde sadece büyük şirketlerin değil esnafların bile zorunlu kullanması gereken temel ihtiyaç ürünleri haline gelmiştir. Tabi ki bu yoğun kullanımın ihtiyacının karşılanması ve aksamaması için mutlaka destek aldığınız birileri vardır. Bu bazen yeğeniniz, bazen bu işlerden anlayan bir arkadaşınız, komşunuzun oğlu olabilir J Bilgisayar başında fazla vakit geçiren herkes sizler için it profesyoneline dönüşebiliyor.

Peki senelerini bu işe veren birinin kaleminden IT uzmanı nedir? Neler yapar? Kısa bir göz atalım 🙂

Gün içerisinde bilgisayarlarınız ile ilgili sorunlar bu dost canlısı 🙂 arkadaşlara hemen bildirerek sorununuza çözüm arıyorsunuzdur.

Peki hiç yönelttiğiniz sorun ve soruları düşündünüz mü?

Bilgi işlem elemanının görevleri aslında nelerdir?

Sizce Telefona uygulama kurmak mı? yok hayır Arabanın Bluetooth’u çalışmıyor ona bakmak? yok yok aslında fotokopiyi nasıl çektiğini göstermek? yok bu da olmadı! Facebook hesabı kırmak 🙂 aslında baktığınızda komik gelen şeyler hayatımızın gerçekleri.

Yazıma küçük küçük örnekler ile devam etmek istiyorum.

 

 • Aslında biz Bilgi işlemciler “iki bilgisayar kurup bir printer tamir ettiler diye kendilerini birşey sanıyorlar” diyerek yaptıkları işi küçümseyerek laf söylenen kişileriz.
 • Kardeş falancanın yeni albümü çıkmış torrent den indiriversene
 • Ya bizim evdeki bilgisayar açılmıyor nedendir?
 • Klavyenin tuşu çıktı elektrik çarpar mı?
 • Kardeş yaa girdiğimiz siteler kontrol ediliyor mu ?
 • Abi sende beleş Antivirüs programı vardır versene
 • Acil diyerek gittiğimiz kullanıcıların aslında Faturasını internetten ödeyemediğini ve nasıl olacağını sorması.
 • Sabah işe geldiğiniz de selam vermeden bilgisayarımda sorun var hemen baksana demesi. “Emin olun ben selamsız iş asla yapmam”
 • Şifreler oluşturulmuş, Kullanıcı sayısı 400, Bir telefon gelir. Abi benim şifre neydi söylesene 🙂
 • Abi bu kadar şifreyi nasıl aklında tutuyorsun.
 • Kardeş sen anlarsın film indirme programı ne kullanıyorsun?
 • 1 Gb lık dosyayı mail ile göndermeye çalışıp sonra maillerim çalışmıyor diye şikayet etmesi. 🙂

Bunlar sadece ufak örnekler. Ama biz Bilgi işlemciler olarak gerçekten kullanıcılarımızdan memnunuz sadece kendi işlerini yaptıkları sürece.

Başımdan geçen gerçek bir olayı da yazmak isterim.

İlk işe başladığım dönemlerde X bir firmada çalışıyorum, ofiste rutin işlere devam ederken personellerimizden biri geldi.

“Günaydın ben bugün sabah müşteriye gittim, otobüsü kaçırmayayım diye bir kaç program kuramadam çıktım bilginiz olsun dedi.

Zamanla konu kapandı aradan yaklaşık olarak 2 hafta geçti, bir telefon geldi.

Kibar bir sesi olan mütavazi bir Hanımefendi; merhaba 2 hafta önce sizden bir arkadaş geldi, bilgisayardan ses gelmiyor bakabildinizmi diye sorduğumda zamanla gelir dedi gitti, 2 hafta oldu ne zaman ses gelecek? ona göre dizi izleyeceğim dediğinde sadece sustum 🙂 yarın arkadaşı yönlendiriyorum diye cevap verebildim.

Biz Bilgi işlem personelleri aslında iyi insanlarız ama bize iyi davranın çünkü bizlerde insanız duygularımız var , bize selam verin günaydın diyin 🙂

Yazıma Cem Yılmazın şu güzel sözleri ile son vermek istiyorum

uzaylıda olsa insan insandır 🙂