Kapat

işlemci devri sonamı eriyor?

Anasayfa
BİLGİSAYARLAR işlemci devri sonamı eriyor?

işlemci devri sona mı eriyor?

Moore yasasına göre yasa her 18 ayda bir, iki kat güçlü bir işlemci satın alabileceğini savunuyordu.

işlemci saat hızlarına bakıldığında yavaş yavaş tıkanmaya başlamış olan kanun, 2001 yılında 2 Ghz hızına ulaşılmışken bugün 10 Ghz’ e ulaşılması gerekiyordu ama büyük ölçüde ısı sorunları yüzünden günümüz piyasasındaki işlemciler ancak 4 Ghz civarına gelebildi (overclock ile).

Tabi işlemci hızına etki eden tek faktör saat hızı değil.

Bundan sonra mimari optimizasyonları ve çok işlemcili sistemler ön plana çıkmaya başladı, yakın gelecekte nesneye yönelik programlama (nesnelerin interneti gibi) rüzgarından sonra yeni akımın multi-threaded ve paralel programlama olması bekleniyor.

işlemciler sınırlarına dayandığı için daha fazla ileri gidemiyorlar ve daha küçük transistör tasarımına giderek (en güncel 10 nm) birim alana sığdırılan transistörlerin sayısı ile daha rahat ve hafif yükte çalışan işlemciler yapılmaya çalışırken önemli bir faktör olan saat hızlarından da vazgeçilmemeye çalışılıyor.

Bildiğimiz silikon tabanlı işlemcilerin tıkanma noktasında geldiği noktada Nvidia dan mütiş bir açıklama geldi.

Gelecekte CPU ların yerine GPU lar kullanılacak!!!

 

Nvidia CEO su Jensen Huang‘a göre Moore yasası çoktan tarihe karıştı.

Artık işlemcilerin bu yasanın bahsettiği matematiksel oranları yakalayamadığını belirten Jensen Huang,

Nvidia GPU‘larını sunucularının ana işlemcisi olarak kullanmak için dünya devleriyle de anlaşmalar yaptıklarını açıkladı.

Zaten son zamanlarda Facebook ve Google gibi devlerin kendi custom hardware (donanım) larını oluşturup bu donanımlarda da mevcut işlemciler yerine GPU tabanlı kendi işlemcilerini yada bilinen GPU çipsetlerini kullandıklarını internetteki haberlerde konuşuluyordu, devasa veri merkezlerinde kullanılan bu donanım bileşenleri daha fazla işlem gücüne sahip olabildiklerini ve gelişimlerinin daha stabil olduğunu biliyoruz.

Son dönemde artan Bitcoin madenciliği gibi konularda GPU ların biraraya getirilerek tarlalar oluşturulması ve bitcoin madenciliği yapılması gibi işlemlerden de anyabileceğimiz üzere GPU lar CPU lardan daha aktif bir şekilde ve performanslı çalıştığının bir kanıtı olarak da gösterilebilir.

Ayrıca Jensen Huang açıklamalarında; Alibaba, Baidu, Tencent, JD.com ve iFLYTEK gibi şirketlerin Nvidia GPU‘larını tercih ettiğini belirtti.

Jensen Huang, bu şirketlerin de kendisiyle aynı görüşte olduklarını belirtti.

Son dönemlerde otonom sürüş yeteneklerine sahip olan araçlardada Nvida GPU larının kullanıldığınıda gördük.

Nesnelerin internetinin gelişmeye bütün hızla devam ettiği günümüzde bu internete bağlı olan cihazların hepsinin isteklerini karşılayabilecek veri merkezleri ve bu veri merkezlerinde daha komplike daha az alana sığdırılabilen daha yetenekli ve daha az ısınan işlemcilere ve donanımlara ihtiyaç olduğu açık.

Dünya üzerinde milyarlarca TV, Buzdolabı, Çamaşır makinesi vb cihaz olduğunu düşündüğünüzde ve bu cihazların hepsinin internete bağlı olup istekde bulundukları veri merkezlerinde bu isteklere karşılık verebilecek işlemcilerin olması kaçınılmaz bir gerçek.

Anlaşılan oki geleceğin işlemcileri mavcut yapılarından daha çok değişime uğrayarak gelişmeye devam etmeleri gerekiyor yada yerlerini tamamen GPU lara kaptırarak Tarihin tozlu sayfalarında yer alacaklar, Bakalım bu hamle karşısında İntel ve AMD gibi devler nasıl bir açıklama ile karşılık verecek yada nasıl işlemci mimarisi değişiklikleri  yaparak  geri kalmamaya çalışacaklar.