Kapat

Bulut Santral & IP Telefon

Anasayfa
IP TELEFONLAR Bulut Santral & IP Telefon

Bulut santrallerin devreye girmesi ile bir çok kolaylıkta hayatımıza dahil olmuştu. Ip sistemlerde en büyük sorunlardan biride bir Ip telefonun kurulumu için bilgi sahibi olma gerekliliğiydi. Kimi zaman IP Telefonun satın alındığı yerden destek aldığımız, kimi zamanda Santral firmasının yardımımıza koşmasını beklediğimiz IP telefonların kurulumu artık çocuk oyuncağına dönüşmüş durumda. TFTP sunucu gibi kurulum için yardımımıza koşan protokoller uzun sürelerdir bilinse de günümüzde geliştirici firmalar sayesinde santral üzerinde yaptığınız ayarlar otomatik olarak IP Telefon tarafından alınmakta hatta  santral üzerinde bulunan rehbere kaydettiğimiz bilgiler Ip telefona yüklene bilmektedir.

Piyasaya hızlı bir giriş yaparak isminden kısa sürede bahsetmeyi başaran Bulutsantralim  piyasadaki en güzel örneklerden biri. Yapmanız gereken tek şey bir web paneli kullanarak telefonunuza ait MAC adresini kurulumunu yapmak istediğiniz dahilinin MAC adresi alanına kaydettikten sonra telefonunuzun güç ve internet bağlantılarını yapmak. Telefon dahili kurulumunun yanında Santrale kaydettiğiniz rehberi ve santralinizin diğer dahililerini rehberine kaydediyor. Böylece şirketinizde bulunan telefonların rehberine bir numara kaydetmek istediğinizde tek tek IP Telefon rehberlerini güncellemenize gerek kalmıyor. Rehber Hizmetleri adı altında girdiğiniz panele gireceğiniz kişi listeniz Bulutsantralim Sayesinde tüm telefonlarınıza otomatik olarak kaydoluyor. Hatta dahili üzerinde yapacağınız bazı kısıtlamalar sayesinde telefonunuzun menü ve benzeri özelliklerini de açıp kapatmanızı sağlayacak ayarlar mevcut. Çalışanların telefonları olur olmaz kurcalamaması için her şey düşünülmüş.

IP TELEFON SATIN ALMADAN ÖNCE NEYE DİKKAT EDİLMELİ ?

Ip telefon satın almadan önce kullandığınız santrale uyumlu olmasına, uzak rehber özelliğinin olmasınaı, üzerinde kaç adet hesap barındırdığı sizin için önemliyse mutlaka bu gibi özellikleri araştırınız. Santral firmasının önerdiği marka telefonları dikkate alınız. Her şeyde olduğu gibi santral firmanızın desteği sizin için çok önemli olmalı. Çünkü desteğini alamadığınız bir telefon servisi ve yedek parçası olmayan arabaya benzer ve çok başınızı ağrıtabilir. Bir örnek verecek olursak IP Telefonu aldınız ve kullanmaya başladınız her şey ilk başta çok iyiydi fakat bir gün telefonunuzun santralinizde bulunmayan bir dahili tarafından sürekli aranmaya başladığını gördünüz ve  telefonu kaldırdınız fakat ses yok. Santralinizde böyle bir aramanında olmadığını gördüğünüzde sanırım neden IP telefon tercihinizde dikkatli olmanız gerektiğini anlayacaksınız. Bu gibi saldırı aramaları size maddi bir hasara neden olmayacaktır ancak gereksiz yere çalıp sizi sürekli rahatsız eden bu arama IP Santralinizle hiç alakası olmaksızın modeminize yapılan saldırı sonucu oluşan fake bir aramadan ibarettir. Eğer Kullandığınız telefon destek alabildiğiniz bir telefon ise bir kaç güncelleme ve telefon üzerinde yapılacak bir kaç ayar sorununuzu fazlasıyla çözecektir. Bulutsantralim desteklediği telefon markaları Yealink, Gigaset ve Fanvil gibi piyasada çokça tercih edilen IP telefon markalarında bu sorun zaten çözülmüş durumda.  Voip hakkındaki bir çok içerikte tekrar buluşmak dileğiyle.

Hasan Coşkunarslan