Kapat

iOS 11

Apple iphone 8 iphone 8+ ve iphone X (on) modellerini tanıttıktan kısa bir süre sonra sevenlerine ios 11 güncellemesini yayınladı.

ios 11 şu cihazlara gelecek,

– iPhone X, iPhone 8, iPhone 8+, iPhone 7, iPhone 7 Plus, iPhone 6s, iPhone 6s+, iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPhone SE, iPhone 5s.

– 12.9-inch iPad Pro / İkinci jenerasyon, 12.9-inch iPad Pro / Birinci jenerasyon, 10.5-inch iPad Pro, 9.7-inch iPad Pro, iPad Air 2, iPad Air, iPad / Beşinci jenerasyon, iPad mini 4, iPad mini 3, iPad mini 2, iPod Touch / Altıncı jenerasyon

Apple yine kullanıcılarını sevindirerek geniş bir cihaz skalasına güncellemesini veriyor, elbetteki her cihaz modeli ios 11 in tüm özelliklerini kullanamayacak ama Apple ın bu güncelleme politikası birçok kesimin beğenisini topluyor,

Peki iOS 11 ile gelen yenilikler neler?

Kontrol merkezi

Apple, iOS 10’da Kontrol Merkezi’ni birden çok pencereye bölmüştü. iOS 11’de birleştirilmiş pencereye geri döndü ve Kontrol Merkezi kabarcık stili simgeleriyle tamamen yeni bir görünüme kavuştu. Ağ seçenekleri ve Apple Müzik kontrolleri için iki üst bölüm, bu bölümün hemen altında ses ve parlaklık ayarı bölümleri yer alıyor. En altta ise yön kilidi, rahatsız etme ve diğer seçeneklerin daha küçük simgelerle gösterildiği bir bölüm bulunuyor, kontrol merkezindeki seçenekler çoğaltılabiliyor.

Kilit ekranı

Artık kilit ekranında da tüm bildirimlere kolayca ulaşabileceksiniz. Sınıflandırma sayesinde ekranı sola kaydırarak bildirimlerinizi kilit ekranı üzerinde görebiliyorsunuz.

Dosyalar Uygulaması

iOS 11’de iCloud Drive uygulaması yerine Mac’teki Finder uygulamasına benzeyen “Dosyalar” uygulaması geldi. Dosyalar, yerel olarak iPhone veya iPad’de saklanan tüm içeriği, iCloud içeriğini, uygulama içeriğini ve Dropbox, One Drive, Google Drive gibi diğer bulut hizmetlerinide içeriyor.

 

iPad için iOS 11 yenilikleri

iOS 11’de iPad’lere bilgisayar işlevselliği kazandıracak yenilikler getiriyor.

Dock

iPad’deki Dock iOS 11 ile birlikte Mac’teki Dock’a benzer şekilde genişletildi,

Yeni Dock ile hangi ekran açık olursa olsun kaydırma hareketiyle uygulamaları açabilir ve uygulamalar arasında geçiş yapabilirsiniz. Favori uygulamalarınızı ekleyebilir, iPad, iPhone ve Mac’inizde son kullandığınız 13 uygulamayı görebilirsiniz.

 

Çift ekran ve Sürükle bırak

Sürükle ve bırak özelliği, iPad’in ekranında özellikle bölünmüş görünümde açık olan uygulamalar arasında dosya taşımak için çok kullanışlı.

Mesajlar

Apple, iOS 10’da Mesajlar uygulamasında önemli yeniliklere imza atmıştı. iMessage App Store uygulamasını getirmişti. iOS 11’de, ilanlara, uygulamalara ve etiketlere erişmeyi kolaylaştırmak üzere tasarlanan metin girişinin altında yeni bir uygulama çekmecesi bulunuyor

Ana ekranda video kaydı

Denetim Merkezi’ne ekran için kayıt özelliği ekleyebilir ve böylece bulunduğunuz ekranın video kaydını kolayca alabilirsiniz. Kayıt tuşuna bastığınızda ekranın üzerindeki mavi bildirim çubuğu kayıt işleminin başladığını gösteriyor. Kaydı sonlandırmak istediğinizde tek yapmanız gereken bu mavi çubuğa dokunmak.

Tek elle kullanılabilen klavye

iPhone modelleri boyutu ve ekranı büyüdükçe iOS klavyesini kullanmak da gerçekten zorlaştı. iPhone 5’te klavye tek elle klavye kullanılabilirken, iPhone 6 ve sonrasında bunu yapmak zorlaştı. iOS 11 tek elle klavye kullanma imkanı sunuyor. Bunun için tek yapmanız gereken klavye üzerindeki dünya simgesini basmak ve kullandığınız elinize göre sağ veya sol tarafta bulunan klavye arayüzüne dokunmak.