Kapat

Bitcoin nedir? Mining nedir? Bitcoin iyi bir yatırım aracı mı?

Anasayfa
TEKNO MAGAZIN Bitcoin nedir? Mining nedir? Bitcoin iyi bir yatırım aracı mı?

Son zamanlarda herkez bitcoin ile ilgili bildiğini, bilmediğini konuşur oldu, insanlar internetten araştırmalara giriyor nasıl bitcoin kazanılır, nasıl biriktirilir, nasıl yatırım yapılır ve okadar çok bilgi karışıklığı varki, peki bu çokta bilinmeyen bitcoin ve alt varyasyonları nekadar güvenli bu konuyu biraz irdeleyelim.

Bitcoin 2009 senesinde satoshi nakamoto takma isimli kişi yada kişiler yada kurumlar tarafından (kimin ortaya çıkardığı tam bilinmiyor) altarnatif para birimi olarak ortaya çıktı, çıktığında ise sadece belli başlı servisler ve kullanan kişiler arasında alışveriş için kullanılır durumdaydı, tamamen şifreleme algoritması üzerine kurulu olan sistem bir wallet (sanal cüzdan) ile birikim harcama ve benzeri durumları izlemek için kullanılıyordu.

ozamanlar  1 bitcoin karşılığı 0,06$ denk gelirken şimdilerde ise 38.000$ hatta daha yüksek değerlerde karşımıza çıkıyor, birçok yatırımcının ağzının sularının akmasının sebebide kısa sürede çok değer kazanması, ayrıca ilginç olan bir tarafıda bilgi işlem dünyasının içinde olduğu için mining denen işlemler ile üretilerek elde edilebilmesi.

Düşünün ki 2009 senesinde alacağınız 100BTC bugün küçük bir servete sahip olmanızı sağlayabilirdi.

peki nedir bu mining?

Aslında herkesin söylemeye çalıştığı şey şu; “Bitcoin madenciliği yaparak ben de zengin olmak istiyorum, ama nereden başlayacağımı bilemiyorum…”

Artık bu durum için madencilik yapma zamanı geçti diyebiliriz, bu sebeptendir ki artık litecoin gibi alt coin versiyonları var, aslında madencilik denilen şeyi, bilgisayarınıza oynattığınız bir şans oyunuı gibi, rakamlardan oluşan bir saman yığınında, yine rakamlardan oluşan bir iğne aratmak gibi, söz konusu dijital saman yığınının devasa, iğnenin de küçücük olduğunu hayal etmeniz olayı kavramanıza yardımcı olacaktır, biraz kötü bir örnek olacak ama, iğnenin sürekli ve rastgele olarak yer değiştirdiğini düşünün, işlemcinin hesaplama kapasitesinin yüksek olması en büyük etkenlerden ve bu şekilde işlemci tarlaları oluşturularak büyük madencilik yapan firmalar bile var, özet geçmek gerekirse; madencilik zor ve çok miktarda işlemci gücü gerektiriyor, zorluğu giderek artıyor, bu olurken de ödül miktarı azalıyor, bu aşamada daha fazla işlem gücü sağlayabilen ekran kartı GPU larıda bu iş için daha aktif bir şekilde kullanılabilirliği ön plana çıktı, buda dolaylı olarak piyasada ekran kartı bulunmaması gibi sorunlar yol açtı, şimdilerde üreticiler mining için özel kartlar çıkarmaya başladılar.

CPU Mining nedir?

Bitcoin’in ilk günlerinde, herhangi bir bilgisayar ile madencilik yapmak mümkündü, CPU mining denilen şey, kullanılan bilgisayarın CPU, yani bilgisayarın merkezi işlem biriminin gücünden faydalanarak yukarıda bahsettiğimiz matematiksel işlemleri bilgisayara yaptırmak ve sonuç olarak Bitcoin elde etmekti ancak algoritmalar daha karışık hale geldikçe CPU pekde işe yaramamaya başladı.

GPU Mining nedir?

Ekran kartları, Bitcoin madenciliğinin yapılabilmesi için gerekli olan matematiksel problemleri çözmekte, işlemcilerden (CPU) daha verimli oldukları ortaya çıktığında GPU mining başladı.

Bunun sebebi de GPU’ların yani ekran kartlarının barındırdığı işlemcilerin, floating point hesaplamalarında daha verimli olmaları ve Bitcoin çıkartmak için gerekli olan işlemlerin, yoğun olarak bu hesaplamaları kullanmaları.

Yüzlerce hatta binlerce ekran kartının bir arada çalışarak mining yaptığı mining farm lar oluştu, tabi bu durumda evde mining yapmak tamamen bir hayalden öte geçemez.

ASIC Mining nedir?

Bitcoin mining için özel olarak üretilmiş ASIC cihazlar, 2013 yılı başından itibaren kullanıcıları ile buluşmaya başladı ve Bitcoin madenciliği, geri döndürülemez olarak değişti. GPU mining, CPU mining’e göre ne kadar hızlı ve avantajlıysa, aynı şeyi ASIC – GPU arasındaki fark için de söyleyebiliriz. Bu yüzden GPU ve CPU minerlar artık işe yaramaz hale geldiler ve devir ASIC cihazlarının devri oldu. (Gerçi CPU ve/veya GPU mining yaptığınız cihazları altcoin’leri mine etmek için hala kullanabilirsiniz, kimisinde daha karlı, kimisinde daha az karlı olarak.

ASIC cihazların dezavantajı, ise spesifik coin’lerin madenciliği dışında bir iş için kullanılamamaları, sadece mining için üretilmiş bu cihazlar ile başka bir işlem yapılamıyor.

ASIC miner, bir coin için karlı olma seviyesini geride bırakıyorsa, o cihazı çalıştırmak kazanç değil sadece elektrik masrafını yani zarar olarak geri dönüyor.

Bitcoin kağıt paranın yerine geçecek mi?

Aslında sorulması gereken soru şu: paramız sanallaştımı sanal paraya gerek varmı?

Günümüzde bakıldığında çalışan üreten yada ticaret yapan kişi ve kurumlar emeklerinin karşılığında bir ücret b,r kazanç sağlıyorlar, bu sağladıkarı kazancıda banka hesaplarında ve bu hesapları da internet sitelerinden cep telefonu bankacılık uygulamalarında görüp gerekli harcalamarını yine buralardan alış verişlerini buralardan yapıyorlar, bu anlamda bakınca aslında para sanal hale büyük ölçüde gelmiş durumda, dolayısı ilede sanal para çok uzun zamandır kullandığımız bir olgu.

Peki ülkeler Bitcoin e neden olumsuz yaklaşıyor?

Son günlerde ekonomistler ve özellikle piyasa uzmanlarının açıklamalarına baktığımızda bitcoin ve türevleri ile ilgili olumsuz yorumlar yaptılar, bunun bir balon olduğu, devamının olmayacağı gibi açıklamalarda bulundurlar tabi bu durum karşısında bitcoin de doğası gereği piyasalarda çalkalanmaya hatta değer kaybetmeye başladı, hatta özellikle çin hükümetinin kendi iç piyasalarında bitcoin kullanılmasını yasaklayacak olması bitcoinin değerinin düşmesinde oldukça etkili oldu, aslında bu durum bir para birimi olarak bitcoin ve türevlerininde spekülatif açıklama ve kavramlardan etkilenebildiğinin göstergesi olmasının yanı sıra klasik para birimleri ve borsa işlemleri ile aynı tepkileri vermeside onun benimsendiğinin bir göstergesi.

Yatırım açısından bakıldığında hala alınabilirlik seviyesinde alt birimlerinin olduğu bir piyasası olan bitcoin, diğer para ve madenlerin de giderek dijitalleşmesi kulvarında koşuya daha erken başlamanın getirdiği avantaj ile bir adım önde gibi de duruyor, hükümetlerin ve ekonomistlerin açıklamaları da dijitalleşecek olan para ve maden birimlerinin çok değer kaybetmemesi açısından da önemli bir konumda tutmaya çalışıyor olabilirler.

Tüm bu kriterleri bir araya topladığımızda Bitcoin ve diğer türevlerine yatırım yapmak konusunda karar tabiki sizlere kalmış, ancak şunu belirtmek gerekir ki her para birimi ilk piyasaya girdiğinde değeri diğer birimlerin karşılığında ki değeri piyasaların kabulü dolaşımı gibi konulara bakılarak karar verilir ve değeri ölçülür, buradan yola çıkarsak hem dijital para olarak bitcoin ve türevlerinin hemde diğer reel para birimlerinin geleceğinin dijitalleşmede olduğunu anlamak pek zor olmasa gerek.