Kapat

Yeni iPhone lar tanıtıldı.

Anasayfa
AKILLI TELEFONLAR Yeni iPhone lar tanıtıldı.

Dün akşam yeni apple steve jobs salonunda yeni iphone lar tanıtıldı.

Yeni iphone lar arasında en çok merak edilen ve beklenen iphone X modeli ile beraber iphone 8 ve iphone 8 plus modeli yanında yeni seri apple watch ve kablosuz şarj ünitesi de tanıtıldı.

Herkesin merakla beklediği ve hakkında birçok sızıntı ile beraber soru işaretlerininde olduğu yeni iphone lar dün akşam türkiye saati ile 20:00 da apple yeni steve jobs theater da gün yüzüne çıktı, en çok merak edilen iphone X modeline ilgi büyük oldu.

Şimdi bu modellere ve gelen yeni özelliklere bakalım, ilk olarak iphone 8 modelinden başlayalım.

iphone 8 bir önceki versiyon iphone 7 ile hemen hemen aynı özellikleri taşıyor, yeni iphone 8 de farklı olarak yeni nesil ve özellikleri henüz tam olarak açıklanmamış olan A11 işlemcisi ile geliyor,A11 işlemcisi 6 çekirdekli bir yapıya sahip.

iphone 8 de yine iphone 7 de olduğu gibi 2GB ram belleğe sahip,depolama tarafında ise iphone çıtayı yükselterek artık ilk giriş seviyesi seçeneği 64GB olarak belirlemiş durumda,ekran tarafına baktığımızda yine aynı İPS paneli kullandığını ve çözünürlük değerlerininde aynı olduğunu görüyoruz (750×1334 HD+), 326 PPI.

pil tarafında kaç mah pil kullandığı henüz açıklanmadı ancak iphone 7 den en büyük farkı artık hızlı şarj teknolojisine sahip,.

kamera tarafında iyileştirilmiş lens ve sensör ile beraber daha iyi çekimler yapan 12MP lik tek arka kamera ile gelen iphone 8; f1.8 diyafram aralığına sahip 2160p 4K video kayıt yapabilirken 1080p de 60fps çekim yapabiliyor, ön kamera ise 7 MP, f/2.2, 32mm, 1080p@30fps, 720p@240fps, face detection, HDR, panorama özelliklerine sahip

bir önceki iphone 7 den farklı olarak işlemci ve depolama olarak farkı bulunan iphone 8 için satın alınabilirlik biraz düşünülebilir.

yine aynı durumda iphone 7 plus ile iphone 8 plus karşılaştırdığımızda da benzer bir durumla karşılaşıyoruz, bir önceki modelinden farklı olarak yine işlemci farkı olan iphone 8+ bir önceki modeli gibi 3GB ram ile geliyor, kamera tarafında yine aynı özelliklere sahip olan telefon 64GB depolama ile giriş seviyesini belirlemiş, iphone 8 gibi kablosuz ve hızlı şarj özellikleride farklılık olarak ortaya çıkıyor, 12MP lik 2 adet kamera ile beraber yine f1.8 diyafram açıklığı ile gelen kamera da önceki model olan iphone 7+ ile aynı özelliklere sahip.

her iki modelde de önceki modellere göre büyük bir fark da modemlerde ortaya çıkmış, LTE cat16 modeme sahip olan iphone 8 ve 8+ 1gbit indirme hızına ulaşabilir duruma gelmiş.

Ve iphone X.

Apple ın bu zamana kadar yaptığı en büyük yeniliklere sahip yeni telefonu.

Bu yeni telefon beraberinde hem alt versiyonlarına yenilikler dağıtırken hemde kendisi yeni tasarım ile beraber birçok teknolojik gelişmeyide kendisine katmış durumda.

En çok göze çarpan değişiklik tabiki yeni ön çerçeve ekran gövde oranı.

Yeni iphone X artık bir parmak izi okuyucusuna sahip değil ve bununla beraber boşalan alanı kullanıcıların yeni taleplerini de göz ardı etmeyerek ve herkesi cezbedecek hamleyi yaparak ekran oranını %81 oranına kadar çıkarmış durumda, artık yeni iphone neredeyse çerçevesiz bir ekrana sahip, buda görsel açıdan çok daha etkin ve güzel kullanım sunuyor.

peki yeni iphone X de sadece ekranmı değişti? tabiki hayır.

Yeni iphone ile beraber ekran kasa oranından dolayı ekran boyutu 5.8″ boyutuna çıkarken parmak izi okuyucu yerine ise geliştirilmiş AR (arttırılmış gerçeklik) destekli ön ve arka kamera ile beraber yeni teknolojileride ceplerimize sığdırıyor, tüm serinin kasası yeni dayanıklı cam tasarım ile geliştirilmiş, yeni iphone X de artık telefon kilidini yüz tanımanın daha ileri seviyesi olan bir teknoloji ile perçinlemiş, bu teknolojide telefonun ön yüzünde bulunan kameralar ve sensörler ile yüzünüzün tamamının haritası çıkarılıyor ve telefona bakarak kilidini açabiliyorsunuz, aynı teknoloji apple pay ve app store da kullanılmaya başlanmış durumda.

Geliştiricilere yeni uygulamalar ve yeni projeler için bir kapı aralayan bu teknoloji ile beraber nasıl yeni teknolojiler gelişeceğini bir düşünün (artık atm cihazlarından para çekeceğinizde kameraya bakmanız yeterli olacak) örnekler çoğaltılabilir.

Yeni iphone X diğer özelliklerine hızlıca bakmak gerekir ise;

5.8 İnç boyutunda % 81.14 orana sahip 458 PPI değerinde OLED ekran (artık oled ekran kullanıyor)

Apple A11 Bionic işlemci yanında 3GB LPDDR4 ram 64 GB dan başlayan depolama alanı

1Gbit indirme desteğine sahip LTE (Cat.16) modem

Kamera tarafında arkada F1.8 açıklık, 2x optik zoom,2160p 60fps (Ultra HD) 4K çekim,Optik Görüntü Sabitleme (OIS), destekli 12MP ve ikinci lens olarak 12 MP, F2.4, Optik Görüntü Sabitleme (OIS) Optik Zoom (2x), çift tonlu len flash, Telephoto kamera

ön tarafta 7 MP, 1080p, F2.2, değerlerine sahip kamera.

Genel olarak yenilikçi sayılacak özelliklerle gelen iphone X için yorum yapmak gerekir ise ekran kasa oranı daha başarılı marka ve modeller var, ancak yüz tarama teknolojisinin ve AR teknolojisini aktif olarak kullanıcılara sunan iphone X yeni gelişimlerinde önünü açacaktır.

Ve artık iphone klasik olan tasarımından vazgeçerek yenilikçi tasarımlara yönelmesi kullanıcılarını memnun etmiş olsa gerek.

Peki, iPhone 8 ne zaman satışa çıkacak ve fiyatı ne olacak?

iPhone 8, 22 Eylül’de, 64 GB kapasiteli modeliyle 699 Dolar, 256 GB modeliyle ise 799 Dolar fiyatla satışa sunulacak.

iPhone X, 999 dolardan başlayan fiyat etiketiyle satışa sunulacak.

Fiyat konusunda hala belirsizlik var iken ortalama tahminlerde ülkemizde iphone modellerinin satış fiyatlarının şöyle olması bekleniyor.

iphone 8 muhtemel fiyatı 3799 TL, iPhone 8 Plus’ın ise 4449 TL olması bekleniyor.

iPhone X’in 5000 TL’den yüksek bir fiyatla gelmesi bekleniyor.