Kapat

iphone 7 ve iphone 7 plus modellerinde bulunan LTE modem farkı.

Anasayfa
AKILLI TELEFONLAR iphone 7 ve iphone 7 plus modellerinde bulunan LTE modem farkı.

iPhone 7 ve iPhone 7 Plus’ta iki farklı üreticinin modem çipi bulunuyor. Bu isimlerden biri Qualcomm, diğeri ise Intel.

Görünüşe göre Qualcomm, Intel’den biraz daha iyi. Birkaç testle bu durum kanıtlandı. Uzmanlar ise farkın son kullanıcıyı etkilemeyeceğini belirtiyor.

Ayarlar>Hakkında>Yasal>Mevzuat kısmına girin. Bu menüde en üstte iPhone 7 ve 7 Plus’ın model numarası yazıyor olacaktır. Eğer model numarası A1778 veya A1784 ise o zaman telefonda Intel modem çipi var demek. Model numarası A1660 veya A1661 yazıyorsa, iPhone’nunuzda Qualcomm modem var demektir.

iPhone 7 serisinde, hem Qualcomm hem de Intel modemlerine yer veriliyor. Örnek olarak A1778 ve A1784 modelleri sadece GSM uyumlu Intel XMM7360 modemine sahip. Diğer taraftan A1660 ve A1661 modellerindeyse GSM/CDMA uyumlu Qualcomm MDM9645M modemleri kullanılıyor.

Yapılan testlerde Intel markalı modem performans olarak çok gerilerde kalıyor.  Bir süre önce Intel modem taşıyan iPhone 7 modellerinde bağlantı problemi yaşandığı ve Qualcomm modem kadar operatör uyumu sunmadığı gündeme gelmişti. Şimdi ise performans konusunda sıkıntılar olduğu ortaya çıktı.

Cellular Insights, özel test ortamları oluşturarak iki farklı iPhone 7 Plus modelinin modemlerini incelemeye tabi tuttu. Testin amacı gerçek hayattaki baz istasyonlarından uzaklaşma veya yakınlaşma gibi senaryolar karşısında modemlerin tepkilerini ölçebilmekti.

Her üç testte de normal koşullar altında modemlerin benzer performansı verdiği görülmüş. Bununla birlikte baz istasyonundan uzaklaşma yaşandığında makas ortaya çıkmaya başlamış. Düşük sinyal kalitesinde Intel modemin performansı, Qualcomm modeme göre yüzde 30 civarında düşmüş. Ayrıca baz istasyonuna yaklaştığında da Qualcomm modemin yine daha hızlı veri aktarım oranlarına ulaştığı görülmüş. Sadece iPhone 7 serisinde değil genel listede de Intel modemler çok düşük performans sergiliyor.

 

qualcom modemler

intel modemler